2013 Hocalı Soykırımını Anma Mitingleri

Geçen seneki Taksim Hocalı mitingi, Türkiye Azerbaycan kardeşliğinin yükselen sesi olmuş, on binleri Taksim’de bir araya getirmişti. Türkiye’de ilk defa Hocalı Katliamı ile ilgili böyle büyük bir faaliyet gerçekleşiyordu. Türk Dünyası konusunda duyarlı, milli hassasiyet sahibi  insanlar sadece İstanbul’dan değil çevre illerden de  mitinge katılmıştı. Düzenlenen Taksim Mitingi amacına ulaşmıştı. Bu durum içimizdeki gizli Ermenileri rahatsız etmiş, keyiflerini kaçırmıştı.

Peki her yerde insanlıktan bahseden, ölen bir gazeteciyi emellerine ulaşmak için  kullanan ve sömürmeye çalışan bu Ermeni diasporası aşıkları, kendileri eylem yaptıklarında buna  özgürlük ve insan hakları diyor da, Türk Milliyetçileri yaptığında neden faşistlik, ırkçılık oluyordu?

Çünkü 20 yıl önce, Hocalı’da Ermeniler tarafından öldürülen, 20 yıldır topraklarının % 20’si Ermeni işgali altında olan,  yüzlerce Azerbaycan Türk’ünün gerçekleri, onları hiç ilgilendirmiyordu.

Mitingdeki konuşmacılara bakıldığında ise malum iktidar cephesinin reklamının had safhada olduğunu görmüştük. Fakat Türk Milliyetçileri buna aldırmadan Hocalı kelimesinin geçtiği yere, destek amaçlı koşa koşa gitmiş bu gibi olumsuzlukları görmezden gelmişti.

Taksim Hocalı Mitingi sonrası neler yaşandı, miting hakkında neler söylendi?

–  Türk olmayan gazeteler bu durumdan çok  rahatsız oldu, verdi veriştirdi.

– Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Başpiskopos Arem Ateşyan Taksimdeki pankartların kendilerini çok üzdüğünü hatta kahrolduklarını söyledi.

–  Hocalı mitingine ırkçılık yakıştırması yapıldı.

–  İçimizdeki bölücülük yanlıları ise artan milliyetçilikten yakınıp durdular.

–  Mitingde pankart tutan 6 Türk Milliyetçisi genç yargılandı. 6 kişi, 5’er ay hapisle cezalandırıldı. Bu ceza, her biri için üç bin lira para cezasına çevrildi.

Böylece Türk’ün düşmanları yine amacına ulaştı. Gündemi  1992’de Hocalı’da yaşananlar değil de, büyük mitinge karşı saldırılar oluşturdu. Geçen seneki mitinge izin verenler sus pus oldu. Bu seneki  Hocalı Mitingi  unutuldu.

Geçen yıl dile getirmiştim, Taksim Mitingi tek atımlık barut olmamalıydı, her yıl katılım sayısı artarak devam etmeliydi. Korktuğum başıma geldi. Bu sene Taksim’de Hocalı mitingi yapılmayacak !

Neden yapamadık sorusunun cevabını  sizlere ve kendime bırakıyorum !

Peki bizler bu yıl Hocalı Katliamı için neler yapacağız?

Bütün bu olumsuzluklara rağmen Türk milliyetçileri yine çalışıyor, üzerine düşeni yapıyor. Beni sevindiren taraf  bu yıl Hocalı konferanslarının sayısının  bir hayli fazla olması.  Bu konuda uzman olan; Hanım Halilova, Tenzile Rüstemhanlı, Yusuf Halaçoğlu, Ganire Paşayeva, Fazıl Mustafayev, Sabir Rüstemhanlı, Sinan Oğan, Cemalettin Taşkıran gibi değerli isimler Anadolu’nun bir çok yerinde konferans verecekler. Bense bu yıl öğrenci topluluklarının davetlisi olarak Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ve İstanbul Gedik Üniversitesinde konferans vereceğim.

Ayrıca İstanbul’da Azerbaycan Konsolosluğu önünde, Ankara’da Kızılay meydanında mitingler düzenlenecek. İstanbul Ülkü Ocakları büyük bir konferans gerçekleştirecek, bir çok üniversitede konferans faaliyetleri ve resim sergileri olacak. Bununla birlikte Bakü’de Azerbaycan Türkiye Gençleri Dostluk Cemiyeti  Hocalı’ya “Gerekirse canımızı gerekirse kanımızı veririz.” hedefi ile kan bağışı kampanyası düzenliyor. Türkiye’de de bir çok ülkü ocağı bu kampanyaya destek veriyor.

Bu senenenin en büyük Hocalı Faaliyeti, Üniversitelerde Eş Zamanlı Hocalı Mitingleri

Türk Dünyası Birlik Platformu öncülüğünde bu senenin en heyecanlı Hocalı etkinliği gerçekleşiyor. Onlarca üniversitenin katılacağı etkinlik için Türk Dünyası Birlik Platformu günlerdir çağrı yapıyor. Bu mitingi tüm Türkiye’ye yaymak için  sosyal ağ etkili bir biçimde kullanılıyor.  Ülke çapında ; Antalya, Isparta, Burdur, Gaziantep, Sivas, Çanakkale, Nevşehir, Edirne, Samsun, İstanbul gibi illerdeki birçok üniversite bu etkinliğe katılacak ve 26 Şubat Salı günü saat 12.00’da üniversite yerleşkelerinde eş zamanlı olarak Hocalı’yı Anma Mitingleri gerçekleştirilecek. On binlerce üniversite öğrencisi Azerbaycan Türk’ü kardeşine sahip çıkacak, Hocalı için ağlayacak, haykıracak, sözünü söyleyecek ve Hocalı’da  şehit olan  yüzlerce kardeşi için toprağa yatma eylemi gerçekleştirecek.

Bize düşen görev, en yakınımızda gerçekleşecek olan Hocalı Anma faaliyetlerine koşa koşa gitmek . Hem de tek  değil ailecek, çoluk çocuk, eş dost herkesin elinden tutarak,  Hocalı’yı unutmamak ve unutturmamak için..

Sözün özü ! Bir daha böyle faciaların yaşanmaması için…

Saygılarımla..

Dr. Halit Gökalp Küçük
Türk Dünyası Birlik Platformu Genel Koordinatörü

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp