3. Dönem Planlama Toplantısı Isparta’da Gerçekleştirildi

Türk Dünyası Birlik Platformu’ndan “100 Yılın Yalanı” Projesi

Türk Dünyası Birlik Platformu 3. Dönem Planlama Toplantısı 23 – 24 Ağustos 2014 tarihlerinde Isparta’da gerçekleştirildi.

Aralarında öğrenci konseyleri, öğrenci toplulukları ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının olduğu 50 kuruluştan oluşan Türk Dünyası Birlik Platformu’nun yönetici kadroları 23 – 24 Ağustos tarihilerinde Isparta’da bir araya gelerek bir yıl boyunca yapacakları çalışmaların planlamasını yaptı. Isparta Gençlik Meclisi ve SDÜ Türkçe Topluluğu ev sahipliğinde Isparta Kent Konseyi’nde yapılan toplantılarda pek çok içe ve dışa dönük kararlar alındı.

ERMENİ MESELESİNDE “100 YILIN YALANI” PROJESİ

Bir yıllık çalışmalarını planlayan platformun en öne çıkan projesi ise “100 Yılın Yalanı” projesi oldu. 1915 Ermeni olaylarının 100. Yılı olan 2015 yılı içerisinde yapılacak olan proje bütün üye kuruluşları içeren geniş kapsamlı bir dizi etkinlikten oluşacak. Ermeni meselesiyle ilgili gerçekleri ve yalanları ortaya çıkarmayı amaçlayan proje üniversitelerde yapılacak konferanslar, resim sergileri, imza kampanyaları, afiş ve bildiriler, sosyal medya kampanyaları ve konuyla ilgili yayınlar çıkarılmasını içeriyor. Ayrıca platformun resmi yayın organı olan Gökkubbe Dergisi’nin de özel bir “100 yılın yalanı” sayısı yapması kararlaştırıldı.

GÖKKUBBE DERGİSİ YENİ SAYILAR İÇİN ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

Türk Dünyası Birlik Platformu’nun resmi yayın organı olan Gökkubbe dergisi geçtiğimiz ay “Kırım ve  İsmail Gaspıralı” konulu bir sayı çıkarmış ve büyük beğeni toplamıştı. Platform planlama toplantısında 3. Sayı için çalışmalarını başlattı. Ortadoğu’daki gelişmeler ışığında “Türkmeneli” konulu bir sayı çıkarma kararı veren platform Suriye ve Irak Türkmenleri başta olmak üzere Ortadoğu’daki Türkmen varlığını masaya yatırmayı hedefliyor. Konu başlıkları ve içerikle ilgili istişarelerin ardından derginin hazırlanma süreci de başlamış oldu. Ayrıca derginin bir sonraki sayıda “100 yılın yalanı” projesi kapsamında Ermeni meselesini içeren bir sayı yapması da kararlaştırıldı.

ABDULLAH TAŞ’TAN BALKAN TÜRKLÜĞÜ SEMİNERİ

Planlama toplantısının bir bölümünde de Balkan Türklüğü hakkında çok önemli sosyal projeler yapmakta olan Eczacı Abdullah Taş toplantıyı ziyaret ederek, yöneticilerle sohbet etti. Bir de Balkan Türklüğü semineri veren Taş, hazırladığı sinevizyon gösterisi ve anlattığı anekdotlarla platform üyelerine adeta bir Balkanlar turu yaptırdı. Balkan Türklüğünün meseleleri ve sorunlarından bahseden Taş, o coğrafyalara gidilerek bağlarımızın yeniden daha güçlü bir şekilde kurulmasını sağlamak gerektiğini ve bu noktada gençlere büyük sorumluluklar düştüğünü ifade etti.

GENEL SEKRETER ALKAN: “TÜRK DÜNYASI İÇİN YENİ ŞEYLER SÖYLEMEYİ VE YAPMAYI AMAÇLIYORUZ”

Platformun yapısına dair çalışmalar, faaliyet raporlarının değerlendirilmesi, yeni görevlendirmeler gibi pek çok çalışmanın yapıldığı planlama toplantısında ayrıca “Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı kapsamında” da etkinlikler yapmayı kararlaştırdı. Bu kapsamda konferans, tiyatro, resim sergisi ve şiir dinletisi gibi faaliyetler yapılması kararlaştırıldı. Toplantının ardından bir kapanış konuşması yaparak süreci değerlendiren Platform Genel Sekreteri Ahmet Alkan çalışmalarının her geçen gün daha iyiye gittiğini ve  her geçen gün platformun yeni üyelere sahip olduğunu ifade etti. Amaçlarının Türk Dünyası’nın geleceği ve birliği için çalışmak olduğunu belirten Alkan, Ermeni meselesinin Türk Dünyası açısından çok büyük bir sorun olduğunu ve uluslararası odaklarca Türk milletine bu noktada pek çok iftira atıldığını söyledi ve bu yalanlara karşı gençler olarak mücadele etmek için “100 Yılın Yalanı” projesini başlattıklarını ifade etti. Alkan “Türk Dünyası için yeni şeyler söylemek ve yeni şeyler yapmak için yola çıktı. Bu noktada hem üye topluluklarımızın faaliyetleri hem e dergimiz çok büyük önem taşıyor. Her bir arkadaşımızın bu alanlarda canla başla çalıştığını görmek Türk Dünyası’nın geleceği açısından umut vericidir” dedi.

Toplantıların ardından katılımcılar Isparta ve Eğirdir yöresinde geziler yaparak programı noktaladılar.

Türk Dünyası Birlik Platformunu takip etmek için: www.turkdunyasibirlik.org adresini ya da sosyal medyada www.facebook.com/TurkDunyasiBirlikPlatformu adresini ziyaret edebilirsiniz.

Platformun yayın organı olan Gökkubbe Dergisi’ne ise www.gokkubbedergisi.com adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp