“YESEVİ YOLUNDA” 4. TÜRK DÜNYASI BİRLİK KURULTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 Türk Dünyası alanında faaliyet gösteren öğrenci topluluklarını ve STK’ları bir araya getiren Türk Dünyası Birlik Platformu gelenekselleşen “Türk Dünyası Birlik Kurultay”larının dördüncüsünü Ankara’da gerçekleştirdi. Bilkent Üniversitesi Milliyetçi Düşünce Topluluğu, Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu ve Türkçe Topluluğu’nun ev sahipliğinde düzenlenen kurultaya 25 üniversiteden 34 topluluk ve 117 katılımcı iştirak etti. 22 Nisan Cuma günü başlayan kurultay programı 24 Nisan Pazar günü sona erdi.

Program katılımcıların Başbuğ Alparslan Türkeş’in kabrini ziyaretiyle başladı. Ardından katılımcılar Hacı Bayram-ı Veli Türbesi’ni ve camiini ziyaret ettiler. Burada kılınan Cuma namazının ardından Anıtkabir’e geçildi. Anıtkabir’de yapılan resmi törende TDBP Genel Sekreteri Ahmet Alkan tarafından mozoleye çelenk bırakıldı ve Misak-ı Milli kulesindeki defter imzalandı. Kurultay katılımcılarının Anıtkabir müzelerini gezisinin ardından Bilkent Üniversitesi’ne geçildi.

RUSYA’NIN TÜRK DÜNYASI POLİTİKALARI VE TÜRKİYE’NİN KONUMU KONFERANSI

Bilkent Üniversitesinde yapılan açılış programında ilk önce açılış konuşmaları gerçekleştirildi. Açılış konuşmalarında Bilkent MDT Başkanı Vasıf İnanç Duygulu, TDBP Genel Sekreteri Ahmet Alkan, TDBP Genel Koordinatörü Dr. Halit Gökalp Küçük ve 4. Türk Dünyası Birlik Kurultayı Danışma Kurulu Başkanı Emre Kartal konuştular. Konuşmalarda TDBP’nin faaliyetleri, çalışmaları değerlendirildi. Ayrıca Türk gençliğinin Türk Dünyası’nın geleceği için yeni şeyler söylemesi gerekliliği, yeni medeniyet tasavvuru üzerinde duruldu. Açılış konuşmalarından sonra günün son programı olarak gerçekleştirilen konferansta TOBB ETÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Toğrul İsmayıl, “Rusya’nın Türk Dünyası Politikaları ve Türkiye’nin Konumu” başlıklı bir sunum yaptı.

HOCA AHMET YESEVİ VE TÜRK DÜNYASI PANELİ

Programın ikinci günü “Yesevi Yolunda” temasıyla belirlenen kurultay çerçevesinde gerçekleştirilen panel ile devam etti. “Hoca Ahmet Yesevi ve Türk Dünyası” başlıklı panelde oturum başkanlığını Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İlker Aytürk yaptı. Konuşmacılar ise Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Orhan Kavuncu, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Maraş ve Gazi Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Atabey oldu. Panelde Hoca Ahmet Yesevi’nin çeşitli yönleri ele alındı. Yesevilik ve Yesevi’nin din anlayışı, Divan-ı Hikmet ve Yesevi’nin Türkçe anlayışı ile Türk Dünyası’nda bir birlik sembolü olarak Yesevi başlıkları değerlendirildi. Uzun bir soru cevap bölümü gerçekleşti. Panelin ardından yenilen öğle yemeğinin akabinde 4. Türk Dünyası Birlik Kurultayı oturumları başladı. Kurultay oturumlarının divan başkanlığını Nihat Ispartalı, divan üyeliklerini ise Mertcan Arıtürk ve Mustafa Koçyegit yaptılar.

 “YESEVİ YOLUNDA” PROJESİ DEĞERLENDİRİLDİ

 Türk Dünyası Birlik Platformu’nca belirlenen “Yesevi Yolunda” projesi kapsamında yapılacak çalışmaların değerlendirildiği oturumda proje kapsamında Türk Dünyası’nın çeşitli yerlerine gidilmesi, temaslar kurulması ve yardım çalışmalarının yürütülmesi kararlaştırıldı. Yesevi’nin pek çok coğrafyaya gönderdiği gazi dervişler, alperenlerden esinlenilerek planlanan projede Balkanlar, Kafkasya ve Türkistan’daki Türk Cumhuriyetleri ve bölgelerine gidilmesi çeşitli faaliyetler yürütülmesi hedeflendi. Projenin TDBP Genel Koordinatörü Dr. Halit Gökalp Küçük ve SDÜ Türkçe Topluluğu başkanı Mertcan Arıtürk tarafından yürütülmesi kararlaştırıldı. Ayrıca bu oturumda başka proje önerileri ve çalışmalar da değerlendirildi.

Diğer bir oturumda TDBP Yayın organı olan Gökkubbe dergisi hakkında istişareler yapıldı ve 5. sayı olan “Balkanlar” sayısının son hali konuşuldu. Katılımcı toplulukların kendilerini tanıtıp faaliyetleri hakkında bilgi verdikleri oturumun ardından çeşitli istişareler devam etti.

TÜRK DÜNYASI MESELELERİ ÇALIŞTAYI YAPILDI

Kurultay’ın son gününde sonuç bildirgesi üzerine çalışmalar yapıldı ve “Türk Dünyası Meseleleri” çalıştayı gerçekleştirildi. Çalıştaya Türk Cumhuriyetlerinden ve topluluklarından da katılım oldu. Çalıştayın ilk kısmında Azerbaycan’dan Dr. Elnur Paşa, Güney Azerbaycan’dan Babek Şahit, Özbekistan’dan Farangis Sharipova, Kırgızistan’dan İbrahim Gubarov, Azerbaycan’dan Hasan Süleymanlı ve Tural Ömerli de birer konuşma yaparak ülkeleri bölgeleri ve Türk Dünyası hakkındaki düşüncelerini ve çalışma önerilerini aktardı. Yönetiminin Emre Kartal ve Mustafa Koçyegit tarafından gerçekleştirildiği çalıştayda pek çok Türk Dünyası meselesi üzerinde fikirler ortaya atıldı ve beyin fırtınası yapıldı. Pek çok proje ve önerinin çıktığı çalıştayın ardından katılımcılara katılım belgeleri takdim edildi ve kapanış konuşmalarıyla kurultay sona erdi.