Akdeniz Avrasya’dan “Turan Ülküsü Ötüken’den Ankara’ya Türk Dil Siyaseti” Konferansı

Akdeniz Üniversitesi Avrasya Araştırmaları Topluluğu tarafından 24 Mayıs 2016 tarihinde saat 15.30’da, Edebiyat Fakültesi Bumin Kağan Konferans Salonu’nda Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah KÖK’ün katılımıyla “Turan Ülküsü Ötüken’den Ankara’ya Türk Dil Siyaseti” konferansı gerçekleştirildi.

Genel Sekreter Yardımcımız ve Avrasya Araştırmaları Topluluğu Başkanı Mustafa KOÇYEGİT’in açılış konuşması ile başlayan etkinlik yaklaşık bir buçuk saat sürdü. 24 Mayıs 1040 Dandanakan Zaferini kutlayarak başladığı açılış konuşmasında, “Yalnızca duygulara kapılarak, romantik söylemler değil, bunların ötesinde bilimsel faaliyetler ışığında etkinlik yapmak aslî amacımızdır” dedi. “Nasıl ki, Ötüken’den Ankara’ya Türkçe geldiysek, And olsun ki, Ankara’dan da Turan’a Türkçe gideceğiz!” sözleri ise salondan büyük alkış aldı.

Akdeniz Üniversitesi akademisyenlerinin ve öğrencilerin yoğun katılım gösterdiği etkinlikte Türk Dilinin tarihi, gelişimi ve dil hareketleri üzerine konuşan Doç. Dr. Abdullah KÖK; Kağanlık Yazıtları, Kaşgarlı Mahmut, Hoca Ahmed Yesevi, Ali Şir Nevaî, Yeni Lisan Hareketi, Ömer Seyfettin, Ali Canip Yöntem, Ziya Gökalp, Atatürk ve Güneş Dil Teoremi, Turan Yazgan gibi konular ve kişiler hakkında bilgi verdi. Turan’ın kurulması için ilk adımın alfabe birliğinin sağlanması olduğuna değinen Doç. Dr. Abdullah KÖK, konuşmasında sık sık dil bilincinin önemini vurguladı.

Etklinlik sonunda katılımcıların  yoğun ilgi gösterdiği Doç. Dr. Abdullah KÖK, öğrencilerle bol bol fotoğraf çektirirken, dil hassasiyetinin konu alındığı bu etkinliklerin düzenlenmesinden ve katılmaktan memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp