Akdeniz Avrasya’dan “Türk Kavramına İhanetler” Konferansı

22 Aralık 2015 tarihinde, Akdeniz Üniversitesi Avrasya Araştırmaları Topluluğu’nun organizasyonuyla “Türk Kavramının Tarih İçinde Uğradığı İhanetler” konulu konferans gerçekleştirildi. Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail YAKIT’ın konuşmacı olarak katıldığı konferans, öğretim üyeleri ve öğrenciler tarafından büyük bir rağbet gördü. Saat 15:00’da başlayan program, Bumin Kağan Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Mustafa Kemal ATATÜRK, silah arkadaşları ve ebediyete intikal etmiş tüm şehit ve gazilerimiz anısına durulan saygı duruşu ve İstiklâl Marşımızın okunmasıyla program başladı. Etkinliğin açılış konuşmasını Genel Sekreter Yardımcımız ve Avrasya Araştırmaları Topluluğu Başkanı Mustafa KOÇYEGİT yaptı. Konuşmasında, “Avrasya Araştırmaları Topluluğu olarak sahip olduğumuz vizyon ve misyon dahilinde, bunların bizlere yüklediği sorumlulukların bilincinde çalışmanın yaşattığı haklı gururun yanında bugün de bir sevinç içerisindeyiz. Aralık 2007 yılında faaliyetlerine başlayan topluluğumuz, 8. senesindedir. Topluluğumuzun kuruluşundan bugününe geçen 8 yıllık süre zarfında emek harcayan eski başkanlarımıza ve yönetimlerinde bulunan değerli büyüklerime teşekkürlerimi sunuyorum.” Dedi.

Çok sayıda yayınlanmış eserinin yanında, sayısız konferans gerçekleştirmiş olan Prof. Dr. İsmail YAKIT’ın bilgi ve birikimlerini aktardığı konu, bir buçuk saat sürdü. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Türklük bilinci olmamasından ve Türk kavramının geri plana itildiğinden, Avrupalılar ve Doğu şairleri tarafından hangi anlamlarda kullanıldığından bahseden Prof. Dr. İsmail Yakıt, Arap müfessirlerin Türk kavramını kasıtlı olarak taraflı ve yanlış anlamlandırdıklarını, ne yazık ki Türk müfessirlerin de bu şekilde kullanmaya başladığını ve bunun üzüntü verici olduğunu belirtti.

Pek çok öğretim üyesinin ve çok sayıda öğrencinin katıldığı konferansın sonunda katılımcılar Prof. Dr. İsmail YAKIT’a sorularını yönelttiler. Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Beykan ÇİZEL’in günün anısına plaket takdimiyle son bulan etkinlikten katılımcılar memnun ayrıldıklarını belirttiler ve Avrasya Araştırmaları Topluluğu’na böyle anlamlı bir etkinlik gerçekleştiği için tebriklerini ve teşekkürlerini ilettiler.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp