Akdeniz Üniversitesi Öğrenci Konseyi, Akdeniz Okuyor sloganı ile yola çıktıkları Oku Etkinliği nin startını, 11 Aralık 2012 Salı günü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muharrem Kılıç’ın da katıldığı etkinlikte verdi.

Kitap alma imkanı olmayan okullara kitap sağlamak için başlatılan “Oku Etkinliği”nde kitaplar Akdeniz Üniversitesi Kampüsü Olbia Çarşısı girişine yerleştirilen ve öğrencilerin “Kitap Kumbarası” adını verdikleri kutuda toplanacak. Toplanan kitaplar daha sonra ihtiyacı olan okullara gönderilecek.

Kitap toplamak için kurulan Kitap Kumbarası’nın açılışını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muharrem Kılıç, medeniyetimizin kitap medeniyeti olduğunu ve bu medeniyetin ancak okumakla varlık bulabileceğini söyleyerek şunları dile getirdi; “Bir yükseköğretim kurumunun özünü oluşturan en önemli kavram okumaktır. Siz gençlerin bizim dikkatlerimizi kitaba çekmeniz takdir edilecek bir iş. Bu işin sadece Kampüs içerisinde kalmaması büyük önem arz ediyor. Bu kumbaranın varlığı bu kampanyanın dinamik ve kalıcı olduğunu gösteriyor. Kitap Kumbarası’nın sadece ihtiyacı olan okullara kitap sağlamanın yanında üniversite öğrencilerimizi de kitap okumaya özendireceğine inanıyorum. Öğrencilerimizi kitaba verdikleri değerin yanı sıra, sosyal sorumluluk bilincine sahip olmalarından dolayı da ayrıca kutluyorum.”

Konuşmasının ardından Prof. Dr. Muharrem Kılıç kumbaraya ilk kitap bağışını yaptı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk adlı kitabını kumbaraya attı.

Oluşturulan kumbaranın her ay açılıp biriken kitapların, ihtiyaç bildiren ilk ve orta öğretim okullarına gönderileceğini söyleyen Akdeniz Üniversitesi Konseyi Başkanı Yunus Topal ise, “Bu ülkenin okuyan, araştıran, kendini geliştiren genç arkadaşlara ihtiyacı var. Okuyalım ve okumak isteyip de okuyamayanlara yardımcı olalım.” dedi.

[divider /]