Akdeniz Üniversitesi’nde Horasan’dan Anadolu’ya Alevilik Konferansı

Akdeniz Üniversitesi Avrasya Araştırmaları Topluluğu tarafından Edebiyat Fakültesi Bumin Kağan Konferans Salonu’nda 4 Aralık 16.30 Perşembe günü “Horasan’dan Anadolu’ya Alevilik” konulu konferans gerçekleştirildi.

Yeni Çağ gazetesi yazarı Selcan Taşçı’nın konuşmacı olarak yer aldığı konferansa Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Antalya İl Başkanlığı temsilcileri ile akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Konferans Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları anısına yapılan 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Toplum Yangına Körükle Gitmemeli

Konferansın açılış konuşmasını yapan Avrasya Araştırmaları Topluluğu Başkanı Mustafa Koçyegit, toplumda Alevilere karşı olumsuz propaganda yapıldığını belirterek varolan konjonktürde, milli birlik ve bütünlüğün korunmasının önemine vurgu yaptı. Koçyiğit, Alevi-Sunni ayrışması yaratmak isteyenlere binaen, “bizler ne kafa kesen yobaz ne de kızıllık rüyası görenleriz, bizler Müslüman Türk’üz. Toplum yangına körükle değil, su ile gidip bunlara mahal vermemeli” şeklinde konuştu.

“Alevilik temelde siyasi bir duruştur”

Koçyiğit’ten sonra konuşmasına başlayan Selman Taşçı ilk olarak, Aleviliğin İslamiyet içerisinde nasıl bir duruşa sahip olduğu konusuna değindi. Taşçı, Aleviliğin temelde siyasi bir duruş olduğunu ve İslamiyet içinde kendiliğinden oluşmuş bir inanç sistemi olmadığını söyledi. Hz. Osman’dan sonra, Hz. Ali taraftarlarının Arap milliyetçiliği yapan Emevilere karşı bir mücadeleye girdiğini ifade eden Taşçı, bu mücadelenin de islamiyette keskin yaralar açarak Alevi-Sunni ayrımının derinleşmesine yol açtığını belirtti.

“Hz.Ali’yi Türkleştirmeye çalıştılar”

Aleviler ile Türklerin tanışması ve aralarındaki ilişki hakkında ise Taşçı, Türklerin İslamiyete geçmeden önce Emeviler ile savaşırken, Alevilerle kader ortaklığı yaparak birlikte savaştığını ve ilk olarak bu şekilde tanıştıklarını söyledi. Bu şekilde tanışmanın aralarında güçlü bir bağ oluşturduğunu aktaran Taşçı, sonrasında Türklerin Hz. Ali sevgisi hakkında, “Türkler Hz. Ali’yi o kadar çok sevdiler ki, onu bir süre sonra Türkleştirmeye çalıştırdılar” dedi.

Aleviler Cumhuriyetin vazgeçilmez öğesi

Son olarak Alevilerin Atatürk ve cumhuriyete olan bağlılıklarını değerlendiren Taşçı, Atatürk’ün milli mücadeleyi başlatmadan önce Tokat’a gittiğini, orada Alevilerin evinde kaldığını söyledi. Atatürk’ün kurtuluş mücadelesini başlatan mektubu yazarken onu, Alevi Bektaşilerinin koruduğunu aktaran Taşçı, sözlerini “Aleviler cumhuriyetin vazgeçilmez öğesi çünkü cumhuriyetin kurulumunda emekleri var, o yüzden cumhuriyete ve Atatürk’e bu kadar bağlılar” diyerek sonlandırdı.

 


Konferans 1. Bölüm 

Konferans 2. Bölüm 

Konferans 3. Bölüm 

Konferans 4. Bölüm 

Konferans 5. Bölüm 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp