Azerbaycan Ermenistan Çatışması

Neden Şimdi?

Ermenistan’ın aniden Azerbaycan’a saldırmasının arkasında yatan gerçek ne olabilir sorusunu bu günlerde sormak gerekmektedir. Dünya zorlu bir süreç içindeyken bu kadar önemli olan nedir ve neden bu zamanda bir saldırı gerçekleşmiştir merak konusu olmuştur. Ermenistan’ın bu tutumu bizlere virüsten ters etkilendiğini düşündürmektedir. Virüs bütün dünyayı ekonomik dara sokmaya başlamışken Ermenistan’ın ekonomik refahı oldukça üst düzeyde olmalı ki bu dar boğazdan etkilenmemiştir. Bu gibi sorular, bu olayları takip eden her Türk memleketi vatandaşlarının aklından mutlaka geçmiştir. Ben de aklımdan geçenleri hemen yazacağım. Bu saldırının arkasında duran ve servis tabağına koyup sunan Rusya’dır. Bu durum; Rusya başkanı V. V. Putin’in son zamanlarda çok agresif mesajlar vermeye başlamasından belli olmuştur. Buyurun, bu olayların sebeplerini biraz ilerden inceleyelim.

Putin’in Mecburi Askeri Töreni

Hatırlarsanız, hiç lüzumu yokken Rusya başkanı bu sene zorunlu askeri tören yapmıştır. Mecburen, eski Sovyet memleketleri başkanlarından birkaçı da bu törene katıldı ama katılmaya rağbet etmeyenler de olmuştur. Bunlardan biri Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev idi. Putin hemen açıktan açığa tehdide geçmiş, “Bizim bazı memleketlerde topraklarımız kalmış, onları almak zorundayız.” diyerek rest çekmiştir. Bu ise doğrudan doğruya Kazakistan’a işaret olarak görülmüştür. Kazakistan eski Cumhurbaşkanı, Özbek liderine aynı gün telefon açmış ve kendi aralarında anlaşma yapmışlardır. Sonuç olarak, Kasım Cömert Tokayev de törene katılmıştır. Fakat gelmeyen bir cumhurbaşkanının İlham Aliyev olduğu gözlerden kaçmamıştır. Aliyev’in katılmayışı törenin, Putin’in kursağında kalmasına sebep olmuştur. İşi törenden sonraya bırakmıştır.

Rusya’nın Amacı

Peki, o zaman Rusya’nın amacı nedir? Bütün emperyalist devletlerin zaten tek amacı “bölmek”tir. Evet, Rusya bölmek istemiştir. Türk memleketlerini tam ortalarından bölmek, onları birbirine bağlayan yolun merkezini bir çatışma alanına çevirmek, Orta Asya’dan Türkiye’ye gelen yolun tam orta yerinde ateşten duvar yapmak istemektedir. Tıpkı Afganistan da yapılan gibi… Çünkü Türkiye’nin güçleniyor olması, Libya’da ve Orta Doğu’da Putin’in sınıfta kalmasına ve Rusya’nın anlamsız işler yapmasına sebep olmaktadır. Zaten, memleket içerisinde de Rusya başkanının değeri tarihte hiç olmadık bir şekilde aşağı düşmüştür. Bunun üzerine Rusya’nın Habarovsk bölgesinde millet ayaklanmış ve bu ayaklanma birkaç gün sürmüştür. Bu ayaklanma, o bölgenin bağımsızlık hareketi olarak nitelendirilmiştir.

Koordinatları Kim Veriyor?

Gürcistan hariç Eski Sovyet Cumhuriyetlerinin askeri koordinatları, Rusya istihbaratı altındadır. Bbu memleketler neredeyse bağımsızlıktan bu yana hiç değişmeyen yerli komutanların yönetimi elinde kalmıştır. Bunun ispatı Tovuz bölgesine yapılan saldırıdan da tespit edilebilmektedir. Zaten, Ermenistan’ın kendi başına hiçbir iş yapamadığı gün gibi ortadadır. İşin dahası, Rusya eski Sovyet memleketlerinin yönetimlerindeki eksiklikleri de çok iyi bilmektedir. Bu eksiklik ise, hala yönetimdeki değişmeyen sistem ve birkaç milletin bu durumdan artık sıkılmalarıdır.

Çatışmaların Geleceği

Eğer gidişat bu şekilde ilerlerse, Türk halkları seferberlik ilan edebilir. Bu ise çözüm için sürecin nereye kadar gideceğini karanlıklara götürecektir. Çünkü, Rusya’nın yaptığı bu iş hayra alamet değildir. Bu çatışma diplomatik irade ve yollarlar ile çözülmez ve Ermenistan haksız bir şekilde aldığı toprakları sahibine vermezse, mesele son bulmayacaktır. Öyle ki, Türkiye eski Türkiye ve Azerbaycan eski Azerbaycan değildir. Ermenistan yaptığı bu iş için çok ağır bedel ödeyebilir. Aşikâr olan şu ki, işine gelmediği zaman Rusya onlara hemen arkasını dönebilir. Zaten, Ermenistan’da da Rusya karşıtı eylemlerin başlaması da öngörüleri güçlendirmektedir.

Fazliddin MADİEV
TDBP Yönetim Kurulu Üyesi

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp