Belçika’da Sözde Ermeni Tezlerini Tanımadığı İçin Partisinden İhraç Edilen Mahinur Özdemir Hakkında Açıklama

Basından takip ettiğimiz üzere, Belçika’da siyaset yapmakta olan Türk asıllı milletvekili Mahinur Özdemir, partisi tarafından, sözde “Ermeni tezlerini kabul etmediği ve soykırımı inkar ettiği” gerekçesiyle partisinden ihraç edilmiştir. Öncelikle insan haklarına ve ifade özgürlüğüne aykırı olan bu ihraç olayının, sadece Özdemir’in şahsına yönelik olmadığını, bunun Türk milletinin bütününe yönelik bir hareket olduğunu ifade etmek isteriz. Özdemir’in şahsında Türk milletine karşı Ermeni yalanları desteklenmiştir.

Bu ihraç kararından dolayı Belçika’daki “Demokratik Hümanist Merkez (CDH)” partisini ve genel başkanı Benoit Lutgen’i Türk Dünyası Birlik Platformu ve üye kuruluşları adına esefle kınıyoruz.

Bu gibi kararların bizlere Avrupa’nın iki yüzlülüğünü gösterdiği aşikardır. AB üyesi olan Belçika’da ve AB’nin başkenti olan Brüksel’de olan bu hadise Avrupa’nın “ifade özgürlüğü” meselesine bakışını ortaya koymuştur. Yakın bir zamanda, “sözde soykırımı” tanıyarak, tarihi gerçekleri siyasi kararlarla değiştirmeye kalkmış olan Avrupa Parlamentosu da düşünüldüğünde bu ihraç kararının Avrupa’nın genel kanaatini gösterdiği aşikardır.

Bu ihraç kararı karşısında hiç bir siyasi amaç ve bağlantıyı düşünmeden Brüksel Parlamentosu Bağımsız Milletvekili Mahinur Özdemir’in yanında olduğumuzu belirtmek isteriz.

Bu vesileyle sözde Ermeni tezlerinin “Yüzyılın Yalanı” olduğunu tekrar ifade eder, Türk milletinin tarihinde hiç bir zaman soykırım gibi bir suçu işlemediğini belirtmek isteriz.

Kamuoyunun bilgilerine sunarız.

Ahmet ALKAN
Türk Dünyası Birlik Platformu Genel Sekreteri

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp