Bilkent MDT’den “Uluslararası Dengelerde Selefilik” Konferansı

Platformumuzun üyesi olan Bilkent Üniversitesi Milliyetçi Düşünce Topluluğu “Uluslararası Dengelerde Selefilik” başlıklı bir konferans düzenledi.

Konferansa Türk Dünyası Birlik Platformu Yönetim Kurulu üyemiz Emre Kartal konuşmacı olarak katıldı. Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Ortadoğu Dengelerinde Selefilik” başlıklı tez çalışması yapan Kartal, çalışmalarını ve Selefilik meselesini değerlendirdi.

Katılımın yoğun olduğu programda Selefiliğin tarihi ve düşünsel arka planı, dini konumu değerlendirildi. Daha sonra ise Selefilik zihniyetini kendilerine meşruiyet aracı olarak benimseyen terör örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve devlet yapılanmaları konuşuldu. “Günümüzde IŞİD, El Kaide ve benzeri örgütleri tanımak için, Suudi Arabistan’ın Vehhabilik ideolojisini çözmek için Selefiliği bütün boyutlarıyla anlamamız gerekir” diyen Kartal, Selefiliğin 19.-20. yüzyıllarda ortaya çıkan kavram olduğunu ifade ederken, “bu zihniyetin temellerini Hz. Muhammed’in vefatına kadar götürebiliriz” dedi.

IŞİD ve El Kaide gibi örgütlerin tarihçelerinden bahseden Kartal, daha sonra Selefi düşüncenin yaratacağı sorunlardan, uluslararası etkilerinden ve Türk milleti ve Türkiye’nin bu konuya nasıl yaklaşması gerektiğini de değerlendirdi. “Selefilik, Türk Müslümanlığının antitezidir” diyen Kartal, tasavvuf, tarikat gibi İslam’ın muhabbet yüzünü gösteren yapıların Selefiliğe karşı daha uyanık ve mücadeleci olması gerektiğini belirtti.

Program soru cevap bölümünden sonra sona erdi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp