“Enver Paşa, Sarıkamış, Türkistan” SDÜ’de Ele Alındı

Süleyman Demirel Üniversitesi Tarih Topluluğu tarafından “Enver Paşa, Sarıkamış, Türkistan” konulu bir konferans düzenlendi.

Hukuk Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferans, Sarıkamış’ta şehit olan askerlerin anısına saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Topluluk Başkan Yardımcısı Emrah Yıldız, Sarıkamış Harekâtı’nın 100. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen konferansa katılımları için Gazeteci- Yazar Ali Bademci’ye teşekkür etti.

Daha sonra konferansını vermek üzere kürsüye gelen Ali Bademci, “Tarihimizi bir bütün olarak görmek, iyisiyle kötüsüyle onu sahiplenmek, doğru bir düşüncedir.” diyerek her milletin tarihinde inişli- çıkışlı dönemlerin var olduğunu söyledi. Enver Paşa’nın tarihin en çok tartışılan şahsiyet olduğunu da sözlerine ekleyen Bademci, aydınların yaptığı tüm harekâtları, Osmanlı’yı kurtarmayı amaçlayan bir reçeteye benzetti ve yaşananların fikir akımları dışında düşünülmemesi gerektiğini vurguladı. Bademci, Enver Paşa’nın yaşadıklarına, gösterilmeyen- gizlenen yönlerine ve Türkistan konuları hakkında bilgi verdi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp