Türk Dünyası Birlik Platformu Basın ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcılığı tarafından hazırlanan Eylül ayında Türk Dünyasında yaşanan gelişmeleri ve gerçekleşen olayları değerlendirme raporu:

1) Ermeni Asker Azerbaycan’a Sığındı

Azerbayca’a gönüllü olarak teslim olan Ermeni asker Andranik Grigoryan  çarpıcı itiraflarda bulundu. Grigoryan itirafında “Karabağ, Azerbaycan’a ait bir toprak parçası ve Ermeni otoriteler bu gerçeğin farkında fakat bu gerçeği bilen halkı susturuyorlar.” İfadelerini kullandı.   1991 doğumlu, Ermenistan Ordusu askeri Grigoryan, 22 mart 2015 tarihinde birliğinden kaçıp Azerbaycan’a teslim olmuştu.   “Beyaz bayrak çekerek Azerbaycan sınırlarına geldim çünkü dayanılmaz şartlar benim birliğimde ve diğer askerler üzerinde üstün geldi. Bu dayanılmaz şartlara ne zaman başkaldırsak, komutan ve görevliler, bize hakaretler edip, şiddet uyguluyorlardı. Alay komutanı Suren Balayan tarafından sıklıkla dövülüyorduk.”   Ermeni asker ayrıca kendisine ve diğer askerlere çok kötü muamele edildiğinden bahsetti.

Grigoryan Kafkasya’da savaş olmadığı zamanları özlediğini ve Ermenistan’ın gayri ahlaki bir şekilde ateşkesi bozduğunu da ekledi.   “Ermeni otoriteler bir an önce işgal ettikleri toprakları geri vermeli ve savaş bir an önce bitmeli ve işgal edilen toprakların Azerbaycan’a ait olduğu kabullenilmeli.”   “Açıkça söyleyebilirim ki üstümde herhangi bir baskı yok. Çay, meyve suyu ve istediğim her şeyi isteyebilirim. Düzenli olarak yürümeme müsaade ediliyor.”   Fakat bunlara rağmen Grigoryan, Azerbaycanlılara yapılan işkenceleri söylemedi.

2) Harcele Türkmen Köyü IŞİD’ten Tekrar Alındı

Türkmen komutan Zekeriya Karslı’nın başında olduğu Muhalif Şam Cephesi (Cephetul Şam) birlikleri Türkmen yurdu‪ Halep‘in kuzey kırsalında sabah saatlerinde kaybettikleri Harcele Türkmen köyünü IŞİD/DAEŞ ile aralarında yaşanan yoğun çatışmalar sonucu tekrar ele geçirdi. Şam Cephesi birlikleri sabah saatlerinde kaybedilen bir diğer Türkmen köyü  Delha’yı da kurtarmak için büyük bir saldırı başlattı.

3) Azerbaycan-Türkmenistan- Türkiye Üçlü Toplantısı

Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı’nın üçüncüsü yarın Antalya’da düzenlenecek. Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ilki, 26 Mayıs 2014 tarihinde Bakü’de, ikincisi ise 29 Ocak 2015 tarihinde Aşkabat’ta yapılan Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı’nın bölgesel işbirliği konularında üçlü formatta görüş alışverişinde bulunulmasına imkan tanıdığı, karşılıklı yarar temelinde işbirliği anlayışının geliştirilmesine, bölgesel refah, istikrar ve güvenliğin pekiştirilmesine katkı sağladığı belirtildi. Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Faig Bağırov, Azerbaycan-Türkiye-İran, Azerbaycan-Türkiye-Gürcistan ve Azerbaycan-Türkiye-Türkmenistan üçlü görüşmelerinin gelecek dönemde yapılacak işlerin planlanması ve işbirliği alanlarının hayata geçirilmesi için önemli rol oynadığını ifade etti. Bu toplantıların her birinde Türkiye ve Azerbaycan’ın lokomotif görevi gördüğüne dikkati çeken Bağırov, “Üçlü toplantılar bölge ülkeleriyle enerji ve diğer alanlarda işbirliğini hayata geçirmek açısından önem taşıyor” dedi.

Faig Bağırov, “Yarınki toplantı özellikle enerji alanında üç ülkenin işbirliği yapması üzerine müzakereler gerçekleşmesine imkan tanıyacak” diye konuştu.

4) Kazakistan Takımı Astana Tarih Yazdı

Şampiyonlar Ligi play-off turunda Güney Kıbrıs Rum ekibi APOEL Nicosia’yı elemeyi başaran Kazakistan temsilcisi Astana tarih yazdı. Daha önce hiçbir Kazakistan ekibi, Şampiyonlar Liginde gruplara kalamamıştı. Nisan 2014’te Galatasaray ile Astana FK arasında stratejik işbirliği anlaşması imzalanmıştır.

5) Azerbaycan’da Milletvekili Seçimi 1 Kasım’da

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, milletvekili genel seçimlerinin 1 Kasım 2015’te yapılması yönünde kararname imzaladı. Bağımsızlığın elde edilmesinin ardından ilk kez 1990 yılında genel seçimlerin yapıldığı ülkede, vatandaşlar milletvekillerini seçmek için 5. kez sandık başına gidecek.

2010 yılında yapılan bir önceki seçimde, Aliyev’in başkanı bulunduğu Yeni Azerbaycan Partisi, 125 sandalyeden 72’sini kazanarak mecliste en fazla milletvekiline sahip parti olmuştu.

6) Kazakistan’da Tarih, Edebiyat ve Coğrafya Dersleri Sadece Kazakça Okutulacak

Kazakistan, Sovyet döneminden kalma  “1 Eylül” geleneğini hala devam ettiriyor ve ülke çapında  tüm okullarda 1 Eylül (bugün) tarihinde ilk zil çalacak ve öğrenciler ilk  derslere girecek. Kazakistan Eğitim  ve Bilim Bakanı Aslan Sarinjipov, 2015-2016 eğitim yılında  ülkede uygulanacak ders sistemiyle ilgili bilgiverirken bütün okullarda Kazak tarihi, edebiyatı ve coğrafyası derslerinin Kazak dilinde anlatılacağını açıkladı. Bu arada okuldaki eğitim dili ne olursa olsun herkes Kazakistan ile ilgili temel bilgileri Kazakça dinleyecek, dedi.

7) Ermenistan’dan Azerbaycanlıların Düğününe Silahlı Saldırı

Ermenistan askerleri Azerbaycan’ın Ermenistan sınırına yakın Terter bölgesinde yapılan düğüne ateşli saldırı gerçekleştirdi. Ermenistan askerleri Azerbaycan’ın Ermenistan sınırına yakın Terter bölgesinde yapılan düğüne ateşli saldırı gerçekleştirdi.

8) Türkmen Komutandan Şok Uyarı

Suriye’de terör örgütü IŞİD’e karşı savaşan Şam Cephesi’nin Türkmen komutanı Zekeriya Karslı, Halep’e bağlı Marekasa basının IŞİD tarafından kuşatıldığını belirterek “Hava desteği gelmezse Mare ve sınır kapısı düşer” dedi

9) Kazakistan’daki Kazılar Kök Türk Dönemine Işık Tutuyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Astana’ya 130 km uzaklıktaki Akmola ili Ereymentau ilçesi yakınlarında bulunan Kumay Arkeoloji Kompleksinde kazılarda elde edilen Türk tarihine ait 2.000 yıllık kalıntıların koruma altına alınması ve gelecek nesillere aktarılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. TİKA’nın destekleriyle 2009 yılından bu yana Kazak arkeologlar tarafından yapılan kazılarda bulunan Hun ve Göktürk devirlerine ait tapınak, mezar ve yerleşim merkezlerine yönelik çalışmalar başlatılmıştı. Ayrıca söz konusu projeye ek olarak, Kazakistan’da Batı Göktürk Kağanlığı’na ait kalıntılara dair belgesel çekildi.

Akdeniz Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, L.Gumilev Avrasya Milli Üniversitesi’nin “Türk Jeopolitik Fenomeni:  Kökeni ve Süreklilik Uluslararası Projesi” çerçevesinde, Kumay Türk Arkeoloji – Etnografya Kompleksi anıtlarında Prof. Dr. Ayman Dosimbayeva başkanlığında kazı çalışmaları yapılıyor. TİKA tarafından desteklenen çalışmalara Türkiye’den de bilim adamları davet edildi. Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah Karaçağ ile Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Zaimoğlu da çalışmalarda yer alıyor. Göktürkler ’den Günümüze 2012 yılında başlayan çalışmaların Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılacak EXPO 2017’ye kadar tamamlanması planlanıyor.

Yrd. Doç. Dr. Zaimoğlu, Kumay Nehri’nin zengin arkeolojik verilere sahip, birkaç bin yıllık dönemin kültürel mirasını yansıtan, Buyratau Milli Parkı’nın sınırları içerisinde kalan bir bölge olduğunu belirtti. Göktürkler döneminden günümüze ulaşan, Bilge Kağan, Kültegin ve Tonyukuk anısına dikilen anıtlara kazınan Türkçe metinlerde, Türk milletinin refahının ve bekasının, birlik olma ve vatan toprağını kutsal bilip sahiplenmeye bağlı olduğunun yazıldığını anlatan Yrd. Doç. Dr. Zaimoğlu, şöyle devam etti: Eserlerin bilimsel açıdan incelenmesi ve analitik olarak kavranmasıyla ilgili çalışmaların kapsamı genişletilerek sürdürülmektedir. Anıtların restorasyonu, korunması ve alanın açık hava arkeoloji ve etnografya müzesine dönüştürülmesi niyeti ve çabaları önemli adımlardır. Bu çalışmaların neticesinde Kumay Nehri bölgesindeki anıtların Türklerin kadim tarihlerinin tanıkları olarak geleceğe taşınmaları sağlanacaktır” diye konuştu.

10) Makedonya’da Türkçe Eğitim Her Yıl Daha Cazip Hale Geliyor

Makedonya genelinde toplam 65 ilkokulda Türkçe eğitim bu yıl da devam edecek. Mesleki ve düz lise olmak üzere toplam 13 lisede Türkçe eğitim gerçekleşecek. Makedonya genelinde bu yıl toplam 19 Türkçe sınıf bulunuyor. 1 Eylül eğitim yılının başlangıcı olarak bilinmektedir. akedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği – MATÜSTEB Başkanı Tahsin İbrahim şunları ifade etti:  “2014/2015 öğretim yılında ülke genelinde Türkçe eğitim veren toplam 65 ilkokul vardır. Bunların hepsi 9 yıllık eğitim değil, bunların büyük bir bölümü sadece beşinci sınıfa kadar eğitim alıyor. Ondan sonra öğrencilerimiz altıncı sınıftan dokuzuncu sınıfa kadar Makedonca yani ana dilinin dışında eğitim alma zorunda kalıyor. Bu konuda özellikle Doğu Makedonya’yı göz önünde bulundurmak lazım. Bu bölgede Türkçe eğitim veren sadece üç okul dokuzuncu sınıfa kadar eğitim vermektedir. Radoviş, Konçe ve Çalıklı olmak üzere bu bölgelerde 9 yıllık Türkçe eğitim mevcuttur. aklaşık 2 bin öğrencinin ana dilde eğitim göremediğini de söyleyen Tahsin İbrahim son olarak şunları aktardı: “Bunlar yapılanlardır. Fakat daha çok yapılması lazım. Makedonya’da çoğu bölgelerde dokuz yıllık eğitim olmadığından dolayı öğrencilerimiz Türkçe eğitim yerine Makedonca eğitim alıyor. Bizim yaklaşık 2 bin öğrencimiz Türkçe eğitim alamıyor. Özellikle Batı Makedonya’daki Türkçeleri unutmuş olan bölgelerde Türkçe eğitimin yapılmasını biz talep ediyoruz fakat eğitim Bakanlığından olumlu bir cevap alamıyoruz. Eğitim bakanlığında da Türklerin yüzde 2.6 onarındaki temsili bizim hakkımızı tam olarak alamamış olduğumuzu gösteriyor.” Başkan Tahsin İbrahim, MATÜSİTEB ekibi olarak Türkçe eğitim üzerinde yaptıkları çalışmalara hız kesmeden önümüzdeki eğitim yılında da devam edeceklerini belirtti.

11) Saraybosna’nın İncisi Tarihi Başçarşı Meydanı Yenileniyor

TİKA, Bosna Hersek’te gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Bosna Hersek’te birçok alanda önemli projelere imza atan TİKA tarafından Stari Grad ve Osmangazi Belediyeleri işbirliğinde Saraybosna Başçarşı Meydanı yenileme çalışmalarına başlandı. Saraybosna şehrinin adeta kalbini oluşturan ve Balkanların en büyük Türk Çarşısı olma özelliğini bünyesinde barındıran Başçarşı, şehrin kalbi olarak değerlendiriliyor. Tüm medeniyet izlerini bir yürüyüş mesafesinde görebileceğimiz Başçarşı ülkenin en önemli merkezi konumunda yer alıyor. Tarihinde birçok kez tahribata ve yangınlara maruz kalan çarşının tadilatı ile ilgili 2014 yılında çalışmalara başlanmış, Stari Grad ve Osmangazi Belediyelerinin katkısı ile TİKA’nın koordinasyonunda 2015 yılında Eylül ayında çalışmalara başlandı. Derin kanalizasyon, elektrik, Telekom, su gibi birçok şebekenin de yenilenmesini kapsayan çalışmalar, meydandaki zeminin yenilenmesi ile son bulacak olup, çalışmaların yılsonuna kadar bitirilmesi planlanıyor.

12) Irak Türkmenlerine Ankara’da Liderlik Okulu

TİKA ve ORSAM işbirliğinde Irak Türkmenleri’ne Ankara’da Liderlik Okulu programı düzenlendi. Programa katılan Kerkük Vilayet Meclisi Enformasyon Bürosu çalışanı Yahya Şemseddin, yaptığı açıklamada, Irak’ın bütün vilayetlerinden gelen Türkmen gençlerin katıldığı eğitimlerin Türkiye’deki kurumların ve işleyişini tanımalarını sağladığını belirtti. Üniversite hocaları ve araştırmacılardan çeşitli alanlarda dersler aldıklarını belirten Şemseddin, eğitimlere katılanlar arkadaşlarının arasında Erbil, Telafer, Kerkük, Bağdat, Tuzhurmatu, Kifri dahil bütün Türkmen illerinden katılımcıların olduğunu kaydetti.

Irak Türkmenleri’nin Türkmencenin yanı sıra Arapça ve Kürtçe de bildiklerini hatırlatan Şemseddin, Türkiye’de aldıkları eğitim sayesinden yeteneklerini kullanma imkânı bulduklarını, temin ettikleri araştırma, yazı, basın, siyaset ve tarihle ilgili dokümanları ve tecrübelerini ülkelerine döndüklerinde çalıştıkları kurumlara da aktaracaklarını söyledi. Kerkük’ten gelen Irak Türkmen Cephesi Enformasyon Şubesi üyesi Ömer Beyoğlu, anavatanları kabul ettikleri Türkiye’de gördükleri eğitimleri çok önemli bir fırsat olarak gördüğünü, burada öğrendiklerini Irak’a döndüğünde diğer gençlere de anlatacaklarını söyledi. Irak Türkmen Cephesi’nin Türkmenlerin tüm siyasi ve kültürel haklarını Irak Parlamentosunda savunan Irak’taki en büyük Türkmen partisi olduğunu anlatan Beyoğlu, Irak Türkmenleri olarak Türkiye’ye müteşekkir olduklarını, Türkiye’nin her zaman Türk varlığının arkasında durduğunu ifade etti. TİKA ve ORSAM işbirliğiyle gerçekleştirilen program çerçevesinde alanında uzman eğitmenlerden siyaset, diplomasi, tarih, kişisel gelişim, güncel meseleler, ekonomi eğitimleri alan gençler, ayrıca Ankara’daki çeşitli kurum ve kuruluşları da ziyaret ediyor.

13)Kırım’daki Camilerde Terör Kurbanları İçin Dua Okundu

Kırım’da bulunan birçok camide Cuma namazından sonra bugün (4 Eylül) terör kurbanları için dua okundu. Müftülüğün açıklamasında, “İslam’da adam öldürme en ağır günahlardan biri ve tüm insanlığı öldürmeye denktir. Kırım Müftülüğü dindaşlara, terör, şiddet, cinayetin suçsuz kurbanları için dua okuma çağrısı yapıyor, onlar dualarımıza ihtiyaç duyuyor” denildi. Rusya’da 3 Eylül tarihi Terörle Mücadeleye Dayanışma Günü’dür.

14) Türk Keneşi Tarafından Ortak Tarih, Coğrafya ve Edebiyat Kitapları Yayımlanacak

KC Eğitim Bakanlığı’nın resmi sitesinde yayımlanan habere göre, Astana’da Türk Keneşi’nin etkinlikleri kapsamında Türk Dünyası eğitim bakanlıklarının üst düzey 5. Zirvesi ve Eğitim Bakanlarının 4. Zirvesi düzenlenecektir.

15) Yunanistan Türk Azınlık Okullarını Kapatıyor

Eğitim Bakanlığı, Doğu Makedonya -Trakya Eyalet Eğitim Müdürlüğü’nün raporuna dayanarak Rodop ilinde 4, İskeçe ilinde 3, Meriç ilinde ise 1 azınlık ilkokulunun kapatılmasına karar verdi. Sözkonusu okullarda eğitim gören öğrencilerin komşu köylerdeki ilkokullara aktarılması kararlaştırıldı. Rodop ilinde kapatılması kararlaştırılan Türk azınlık okulları, Payamdere, Karagözlü, Muratlı ve Çuka ilkokulları olarak belirlendi. İskeçe ilinde Sinikova, Çaymahalle ve Güney mahalle; Meriç ilinde ise Aksakal köyü azınlık ilkokullarının kapatılması karara bağlandı Yeni eğitim – öğretim yılının başlamasına az bir süre kala 8 azınlık ilkokulunun kapatılması, azınlığın ve özellikle okulları kapatılan köylerde yaşayan soydaşların tepkisine neden oldu. Soydaşlar, dağlık bölgede yaşadıklarını ve çocuklarını göndermek zorunda kaldıkları komşu köylerin uzakta olduğunu belirterek, özellikle kış şartlarında büyük zorluklarla karşılaşacaklarını ifade ettiler.

16)Ötüken’de Yeni Bir Türk Müzesi Açılıyor

Moğolistan’da gerçekleştirdiği projelerle adından söz ettiren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), bu topraklarda ikinci müzesini açmaya hazırlanıyor. 3’ü Moğol 3’ü Türk olmak üzere 6 arkeologla devam eden kazı çalışmalarında bulunan Türk tarihine ait kalıntılar, Bilge Tonyukuk Bölgesi’nde önümüzdeki yıl TİKA tarafından açılacak müzede sergilenecek.

Prof. Dr. Ahmet Taşağıl anıt hakkında şu bilgileri verdi: “Göktürklerin ünlü veziri Tonyukuk, Türk tarihinin bilgeliği ile tanınmış önemli bir kişisidir. Arka arkaya yaptığı hamlelerle ikinci Göktürk devletini canlandırmıştır. Onun sayesinde Orta Asya yeniden Türk hâkimiyetine girmiştir. İslam öncesi döneme ait çok fazla kalıntı olmasına rağmen Türk kültür tarihini yansıtan bu anıtlar ilktir. Gelecek nesillere ders verir nitelikte olması da ayrı bir önem arz etmektedir.” Kazı alanını ziyarete gelen Türkiye’nin Ulan Bator Büyükelçisi Murat Karagöz ise, Moğolistan’ın keşfedilmeyi bekleyen bakir bir ülke olduğuna dikkat çekti. Karagöz, “Burası Türkiye için çok önem taşıyan bir ata toprağı, ilk Türk devletinin doğduğu topraklar. İnsanlığın ortak mirası” ifadelerini kullandı. TİKA, daha önce Türkiye’nin yurt dışındaki ilk müzesini yine Moğolistan’da açarak bir ilki gerçekleştirmişti.

17) Çubarov: Kırım Tatar Halkının Duaları Kardeş Türk Halkı İledir

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı, Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanı Refat Çubarov, Türkiye’de yaşanan terör olayları nedeniyle kardeş Türk Halkına ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’na taziyede bulundu.

Çubarov, son zamanlarda Türkiye’de artan terör olayları, vatanı bir kez daha işgale uğrayan ve işgalcilerin baskı ve terörünü her an yaşayan Kırım Tatar halkı tarafından büyük bir üzüntü ve kaygı ile karşılandığını kaydetti. Çubarov, ilettiği mesajında, Kırım Tatarlarının, dünyanın neresinde olursa olsun insan hayatını hiçe sayan terörizme ebediyen karşı olacağını belirtti.

18) Türk Dünyası Bilim Kurulu İlk Toplatısını Yaptı

Türk Keneşi Eğitim Bakanları 4. Toplantısı’nın ardından Türk Dünyası Bilim Kurulu ilk toplantısını yaptı.

Kazakistan’ın başkenti Astana’da Türk Akademisi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Türk Keneşi Genel Sekreteri Ramil Hasanov, Türk Akademisi Başkanı Darhan Kıdırali’nin yanında üye ülkeler Kazakistan, Kırgızistan, Azerbeycan ve Türkiye’den eğitim bakan yardımcıları katıldı. Türk Keneşi Genel Sekreteri Büyükelçi Hasanov, gerçekleştirilen çalışma toplantılarında ortak Türk devletlerinin geleceği için yapılması öngörülen birçok projelerle ilgili geniş fikir alışverişinde bulunduklarını ifade etti. Hükümetlerarası düzeyde ve bilim ve ilmi araştırmalar açısından her türlü destek ve katkı alınabilmesi açısından bir bilim kurulu kurulduğunu hatırlatan Hasanov, söz konusu üye ülkelerin geleceğine yönelik yapılan ortak bir yatırım olduğunu ve bilime değer vermeyen ülkelerin hiçbir zaman gelişmiş ülke sayılamayacağını aktardı.

Toplantıya katılan heyetler daha sonra Türk Akademisi bünyesinde bulunan Türk Halkları Müzesi’ni ziyaret etti.

19) Kazakistan’da Komünist Partisi’nin Feshine Karar Verildi

Kazakistan’da Almatı Özel Bölgelerarası Ekonomik Mahkemesi, Komünist Partisi’ni feshetme kararı aldı. Almatı Mahkemesi’nin sözcüsü Kuandık Eşimet, “Kazakistan Adalet Bakanlığı, Kazakistan Komünist Partisi’nin faaliyetinde mevzuatın ihlallerinin tespit edildiğini kaydedip mahkemeye başvurarak söz konusu partiyi feshetme talebinde bulundu” dedi. Mahkemenin, Kazakistan Komünist Partisi’ni feshetme kararı verdiğini anlatan Eşimet, bu kararın artık yürülüğe girdiğini bildirdi. 27 Ağustos 1998 tarihinde kurulan Kazakistan Komünist Partisi, Cumhuriyette, bilimsel sosyalizm prensipleri esasında kurulmuş özgürlük ve sosyal adalet toplumunu kurmak için koşullar yaratmayı ve Komünist toplum düzenini kurmayı amacı olarak belirledi. Parti, internasyonalizmi destekliyordu.

20)  Geleneksel Uluslararası Müslüman Film Festivali Kapılarını Kazan’da Açtı

5 Eylül 2015 tarihinde Rusya’ya bağlı olan Tataristan Cumhuriyeti’nin Kazan  şehrinde 11. Uluslararası Müslüman Film Festivali kapılarını açtı. Medeniyetler diyalogundan diyaloglar medeniyetine” sloganı ile altında  düzenlenen festivale katılmak için bu yıl 52 ülkeden toplam 735 film adına  başvuru yapıldı. Elemeler yapıldıktan sonra ise sadece 51 film seçildi. Böylece festivalde 25 ülke yarışacak.

Organizatörlere göre festival için din ve mezhebe bakılmaksızın barış, hoşgörü ve insanlık fikrini destekleyen, evrensel manevi ve ahlaki değerleri ve kültürel geleneklerini yansıtan filmler seçildi.

Türkiye, bu yıl festivale “Birleşen Gönüller” ve “Balık” isimli iki filmle katılıyor. Festival kapsamında “En iyi film”, “En iyi yönetmen”, “En iyi senaryo”, “En iyi operatör”, “En iyi erkek ve en iyi kadın oyuncu”, “En iyi animasyon film”, “En iyi belgesel” gibi dallarda ödüller dağıtılacak.

21) Uygur Türklerine Meyve Bıçağı Almak Bile Yasak

Doğu Türkistan’ı işgal altında bulunduran İşgalci Komünist Çin yönetimi Müslüman Uygur Türklerine karşı baskı, zulüm ve etnik ayrımcılık ve ırkı aşağlama temelli uygulamalarına her gün yenilerini ekliyor. İşgalci Çin en son Doğu Türkistan’ın Kaşgar şehrinde  “Kesici Aletler İçin İzin Alma Zorunluluğu”  getirdi bildiriliyor. Özgür Asya Radyosu internet sitesinde yer alan  haberlere göre, Kaşgar kenti Güney Özgürlük Caddesi (Cenubi Azatlık Yolu) Polis Merkezinin bölgede yaşayan ve bıçak satın almak isteyen bir kişiye verdiği “Bıçak Satın Alma Ruhsatnamesi = Piçak Satıpalış İcazetnemesi)’ne göre bıçak satın alacak kişinin bıçağı hangi dükkandan satın alacağı belirtilmiştir.Bu dükkanın adı ve adresi olarak “ Şingfa Mutfak Gereçleri Satış Mağazası= Şingfa Aşhane Saymanlırı Mahsus Dükkini “nden satın alması talimatlandırılmaktadır. Çin işgal yönetiminin bu icraatını  Kazakistan sınırındaki İli Vilayetinde bir başka şekilde uyguladığı ifade ediliyor. Gulca kentinde oturanlardan Bıçak satın alacaklar için Polis’ten izin belgesi zorunluluğu olmadığı,kişinin kimliğini ibraz etmek suretiyle ve deftere kayıt ederek kendi adı ile bıçak satın alabildikleri bildiriliyor. İşgal yönetiminin bu uygulamadan esas amacının ise, Müslüman Uygur Türklerinin iş ve ekmek kapısını böyle gülünç ve akıl almaz yöntemler kullanarak yok etmek ve onlara ekonomik soykırım yapmak  amacı taşıdığını ifade ediyorlar.

22)Üsküp’te Ahilik Kültürü ve Esnaf Bayramı Kutlandı

Makedonya’nın Başkenti Üsküp’te Eski Türk çarşısında bugün Ahilik Kültürü ve Esnaf Bayramı kutlamaları gerçekleşti. ESDER’in organizasyonunda Yunus Emre Enstitüsü ve Halkbank’ın katkılarıyla gerçekleşen bu etkinliğe yoğun ilgi gösterildi. Ahilik Günü ve Esnaf Bayramı Kutlamaları etkinliğine Yunus Emre Enstitüsü Başkanı hayati Develi, Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Çayır Belediye Başkanı İzet Meciti, T.C. Üsküp Büyükelçiliği İkinci Katibi Yusuf Ziya Kenar, ESDER Başkanı Mahmut Çelikus, Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Samsakçı, MATTO Başkanı Eyüp Kahveci, MATUSİTEB Başkanı Tahsin İbrahim, MANU Temsilcisi Numan Aruç, Balkan Üniversitesi Rektörü İsmail Kocayusufoğlu, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, çarşı esnafı ve Üsküp halkı katıldı

ESDER Başkanı Mahmut Çelikus, “Ahi, Arapça kardeşim demektir. Dünyanın en sıcak, en samimi, en içten, en candan ifadesidir. Bir insana kardeşim demekten daha güzel nasıl bir isim verebilirsiniz. İşte bu topraklarda, yüzyıllarca bu sokakta bu kaldırımlar üzerinde insanlar birbirini gördüğü zaman çnce selam sonra kelam derlerdi.

Yunus Emrse Enstitüsü Balkanı Hayati Develi, konuşmasında “Yunus Emre Enstitüsü olarak buradaki ofisimizde ortak değerlerimizi keşfetme, onları ihya etme ve gelecekte de birlikte yürüyebilmek için yeni yolar arama uğruna çalışma yapıyoruz. Bizim işimiz kültür, kültürümüz canlı tutmak. Ahilik de bu kadim ve zengin kültürümüzün en önemli değerlerinden bir tanesi. Önce insan sonra esnaf olarak adam olmanın fütüvvet ve uhuvvet sahibi olmanın, eline beline, diline sahip olmanın hakim olmanın yolunu öğreten teşkilatına adıdır.” ifadelerini kullandı. Konuşmasının devamında Develi, “Az önce arkadaşlarla konuşurken dedim ki Sultanahmet’te karşılaştığımdan daha çok Türklerle karşılaştım Üsküp Türk Çarşısında. Niçin bu kadar çok buraya geliyor? Zannederim hemşerilerimin çoğu burada kendilerini arıyor ve buluyorlar. O sıcaklığı hissediyorlar.

Etkinik, programın sonunda şiir dinletisi ve müzik konserleriyle tamamlandı.

23) KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: “Artık Sonuca Varmak İstiyoruz”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm bulmak için çabalarını sürdürdüklerine dikkat çekerek, samimiyet ve kararlılıkla artık bir sonuca varmak istediklerini söyledi.

Akıncı, iki kesimli, iki toplumlu federal bir yapılanmada her iki toplumun eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde yaşayacakları yeni bir geleceğe hep birlikte ulaşmanın temel hedefleri olduğunu vurguladı.Çevremizde yaşanan trajedilerin ortasında yaratacağımız barış ve huzur adası, önemli bir örnek oluşturacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm halkımızın ve İslam dünyasının Kurban Bayramı’nı kutlar, barış ve huzur dolu nice bayramlar dilerim.”

24) 4 Türk Yunan Parlamentosu’nda

Rodop kentinde Syriza adayları Ayhan Karayusuf,  Mustafa Mustafa ve To Potami partisinden İlhan Ahmet, İskeçe’de ise Syriza adayı Hüseyin Zeybek milletvekili seçildi.

Karayusuf, Mustafa ve Zeybek, 25 Ocak’taki seçimlerde de aynı partilerden milletvekili seçilmişlerdi. İlhan Ahmet, 2004’te Yeni Demokrasi Partisi’nden bir dönem milletvekilliği yapmıştı.

ND’nin bölgede milletvekili yok

Syriza’nın, üçer sandalyeli İskeçe ve Rodop kentlerinde oyların büyük çoğunluğunu alarak üç milletvekili çıkarması nedeniyle Yeni Demokrasi Partisi (ND) iki kentte de milletvekilliği kazanamadı. Türk azınlığının yoğun olarak yaşadığı Rodop’daki milletvekillerinin tamamı Türklerden oluşurken, bölgede, eski bakanlar Evripidis Stilyanidis ile Alekos Kondos meclis dışında kaldı.

25) Türkmen Lider: PYD Ateşle Oynuyor!

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, PKK terör örgütünün Suriye’deki kolu PYD’nin, Esad rejiminin verdiği destekle Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) Halep’teki güçlerine saldırdığını söyledi. PYD’nin Halep’teki saldırılarının Esad’ın kontrolündeki bölgelerden yapıldığını ifade eden Mustafa, Şam rejiminin geçiş için PYD güçlerine koridor açtığını savundu. PYD’nin, halen DAEŞ’in kontrolünde bulunan Cerablus’a girmek için hazırlık yaptığı yönündeki haberleri de doğrulayan Mustafa, bu girişimin Batı’dan Afrin üzerinden yapılması halinde, DAEŞ’ten önce PYD ile ÖSO’nun karşı karşıya geleceğini vurguladı.

Salih Müslim’den itiraf ve tehdit

PYD lideri Salih Müslim, İngiliz gazetesi Independent’ın Ortadoğu yazarı Patrick Cockburn ile yaptığı röportajda, hedeflerinin Afrin olduğunu itiraf etti. “Beşşar Esad’ın DAEŞ ve El Kaide bağlantılı gruplar tarafından devrilmesinin dünya için facia olacağı”nı savunan Müslim, Kürtlerin Afrin’e yol açmak istediğini ifade etti. Cockburn, Türkiye’nin Suriye’de Rojava benzeri bir Kürt devlet yapılanmasından büyük endişe duyduğunu söylerken, Müslim’in şu sözlerini de aktardı: “Türkiye’nin işgal etmesinin mümkün olduğunu sanmıyorum. Ama eğer işgal ederse, bu Türkiye için çok büyük bir sorun olacaktır.”

26)Doğu Türkistan’da İslam’ı Çağrıştıran İsimlere Yasak Geldi

İşgalci Çin, resmî bir bildiri ile kullanılmasını yasakladığı isimleri liste haline getirerek Doğu Türkistan’ın Aksu ilindeki sokak ve caddelerde dağıttı.
İşgalci Çin’in Doğu Türkistan’da kullanımasını yasakladığı isimler ise şunlar: Seyfullah, Seyfeddin, Müslime, Bilaleddin, Sadam, Arafat, Mücahid-Mücahidullah, Esedullah, Abdulaziz, Cundullah, Zikrullah, Şemseddin, Nasrullah, Fahreddin, Ayşe, Fatma, Hatice, Asenat, Muhlise, Munise
İşgalci Çin’in bu yasağına karşı çıkan Doğu Türkistanlı Müslümanlara yüklü miktarda para ve hapis cezası vermekle tehdit ettiği gelen haberler arasında.
Çin’in bu yasaklarına gerek dünyadan, gerekse ‪İslam âleminden hiçbir tepki gelmemesi, Doğu Türkistanlı Müslümanlar için yeni yasakların kapısını aralıyor!

27) Azerbaycan-Ermenistan Sınırında Çatışma

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında yaşanan çatışmada Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’ne mensup 3 askerin hayatını kaybettiği; 7 Ermeni askerin de öldürüldüğü açıklandı.

Sınır hattında gerginlik devam ediyor. Ermenistan tarafının dün geceden itibaren 152 defa ateşkes ihlali yaptığı bildirildi.

 

Hazırlayanlar: Basın ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcılığı
Can Güleçoğlu – Halkla İlişkiler ve Tanıtım Birimi Sorumlusu
Halil Cansın Calkı – Medya Takip Birimi Sorumlusu