Gediz Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu, “Suriye Türkmenlerinin Dünü ve Yarını” konulu bir konferans düzenledi. Suriye Türkmen Meclisi Başkan Yardımcısı ve Resmi Sözcüsü Tarık Sulo Cevizci ile Suriye Türkmen Meclisi Başkan Yardımcısı Danışmanı Hasan Mesut Önder, konuşmacı olarak katıldı.

Suriye’den İzmir’e göç eden çok sayıda Türkmenin de dinlediği konferansta Cevizci, “İsrail, Ortadoğu’da kendisine bağımlı küçük devletler kurulmasını amaçlıyor. Türkiye ile Suriye’yi tamamen koparacak, bizi birbirimizden uzaklaştıracak bu planda tıkandıkları yer Bayırbucak’tı.” diye konuştu.

Açılışta konuşan Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik, Suriye ve Irak’taki Türk soydaşların ateş altında olduğunu söyledi. Çevik, “İçimiz kan ağlıyor. Suriye’de yanan ateşin kimi yaktığını, neleri amaçladığını iyi bilelim. Devlet büyüklerimiz gerekeni yapıyor ama bizlere de büyük görevler düşüyor. Bizi birbirimize bağlayan unsurları daha da güçlendirip geleceğe taşımalıyız. Gençlerimize bu şuuru aşılamaya çalışıyoruz.” dedi.

Suriye Türkmen Meclisi Başkan Yardımcısı Cevizci ise iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana Suriye’de neler yaşandığını anlattı. Esed rejiminin, ülkedeki Türk varlığını tamamen ortadan kaldırmak ve Türkiye ile bağları koparmak istediğini açıkladı. Cevizci, “Diktatör Esed ailesi, 40 yıldır Türkmenleri baskı altında tutarak Türklüğü yok etmeye çalıştı, çünkü Suriye’nin her köşesinde Türk izi var. Üç büyük şehir olan Şam, Halep ve Humus’taki tüm önemli eserler, atalarımızdan kalma. Mutfağından sosyal yaşama, ülke kültüründe Türklük ve Türkiye var. Bundan rahatsızlık duyan rejim, bilinçli olarak bizi asimile etmek istedi. Örgütlenmemize, devlet görevlerinde bulunmamıza asla izin verilmedi. Futbol kulübü bile kuramadık, hiç derneğimiz olmadı. İç savaşla birlikte bu baskıya silah eklendi. Esed, her zaman arkasında yer alan Rusya’nın ve İran’ın desteğiyle son dönemde Türkmenleri açıkça hedef aldı. Hem bizi hem de Türkiye’yi Suriye’den uzaklaştırmaya, çözüm masasından da kaldırmaya çalışıyorlar, amaçları bu.” şeklinde konuştu.

Tarık Sulo Cevizci, Suriye’deki Türk varlığının Beşşar Esed’in ve destekçilerinin gelecek planlarının önünde engel oluşturduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “Suriye kuzeyde PYD bölgesi, batıda Esed kontrolündeki Nusayri bölgesi, ülkenin ortasında da Sünni Arap bölgesi olmak üzere üçe ayrılmak isteniyor. Yaşananların arkasında İsrail de var. İsrail, Ortadoğu’da kendisine bağımlı küçük devletler kurulmasını amaçlıyor. Türkiye ile Suriye’yi tamamen koparacak, bizi birbirimizden uzaklaştıracak bu planda tıkandıkları yer Bayırbucak’tı, bu yüzden Rusya ile oraya saldırıyorlar. Suriye’de 3.5 milyonluk nüfusuyla Araplardan sonra en çok nüfusa sahip olan Türkmenler sanki hiç yokmuş gibi davranılıyor. Uluslararası platformlardaki çözüm toplantılarına bilinçli olarak çağrılmıyoruz. Yeni Suriye haritasında hakettiğimiz yeri alabilmemizde tek umudumuz Türkiye.”