Gediz Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu tarafından “1915’den 2015’e Ermeni Meselesi” konulu konferans düzenlendi.

Emekli büyükelçi Alev Kılıç, Ermeniler’in sözde soykırım iddialarının uluslararası kamuoyunda inandırıcılığının giderek azaldığına işaret etti.

Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Başkanı Alev Kılıç, Gediz Üniversitesi’ne konuk oldu. Gediz Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu’nun davetlisi olarak gelen emekli büyükelçi, “1915’ten 2015’e Ermeni Meselesi” konusu üzerine konuştu. Deneyimli diplomat, 2015 için 100’üncü yıl hazırlığı yapan Ermeniler’in sözde soykırım iddialarının tarihin hakikat duvarına çarptığına, uluslararası kamuoyunda inandırıcılıklarının giderek azalarak inişe geçtiklerine dikkat çekti. Kılıç, insanlığın yalanlarla nasıl yanıltılmak istendiğinin özellikle gençlerimiz tarafından bilinip dünyaya anlatılmasını arzu ettiğini dile getirdi, şunları söyledi: “1915’teki ölü sayısını önce 300 bin, sonra 2 milyon, en son da 1.5 milyon olarak ifade ettiler. Söylediklerinin hiçbir tutarlılığı ve tarihi dayanağı yok, tamamen aldatmaca üzerine kurulu. Birinci Dünya Savaşı döneminden bahsediyorlar. Toplam 16 milyon kişi öldü o savaşta, en az 2 milyonu da Türk’tü. Böylesine acıların yaşandığı savaş sırasında, Ruslar ile işbirliği yapan, Rus cephesinde ve çevresinde ordumuzun gücünü zayıflatmak için askerimize saldıran, isyan çıkarıp Doğu Anadolu’daki Türk köylerini basan Ermeni çeteler yüzünden bugünkü Kuzey Suriye’ye zorunlu olarak sevk edildiklerini tüm dünyaya anlatıyoruz, tarihi belgeleri gösteriyoruz. Üniversite gençlerimiz başta olmak üzere herkese önemli görevler düşüyor. Yıllardır tarihi çarpıtarak bizi zor durumda bırakmak isteyenlere, her platformda doğruları anlatarak karşı koyabilmeliyiz. Bunun için herkesin tarihimizi iyi bilmesi gerekiyor. Biz haklıyız ve zaman haklılığımızı daha çok gösterecek, bundan sonra asıl yalan söyleyenler düşünsün.”