Giresun TÜDAT ve GİSAT “Kırım Sürgünü” Konferansı Düzenledi

Türk Dünyası Araştırma Topluluğu/TÜDAT) ve Stratejik Araştırmalar Topluluğu(GİSAT) tarafından düzenlenen ve Ardahan Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ranetta GAFAROVA’nın konuşmacı olarak katıldığı “Kırım Sürgünü” başlıklı konferans, 18 Mayıs 2015 Pazartesi günü saat 14:00’da, Güre Yerleşkesi Sosyal Tesisler Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Karadeniz Stratejik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Gökhan EŞEL ve Karadeniz Kültür Araştırmaları Merkezi Müdürü Doç. Dr. Sezai BALCI’nın, konuyla ilgili yaptıkları konuşmaların ardından Doç. Dr. Ranetta GAFAROVA, Kırım sürgününü konu edindiği konuşmasını gerçekleştirdi.

Kırım halkının sürgünle ilk defa, 18. Yüzyılın sonlarında Rus Çarlığının ilhakı ile tanıştığını söyleyen Sayın GAFAROVA, 2. büyük sürgünün 2. Dünya Savaşı’ndan sonra yaşandığını belirtti. Bir gecede 200 bine yakın Kırım Tatarının Özbekistan, Kazakistan ve Rusya’nın çeşitli bölgelerine sürüldüğünü söyleyen Doç. Dr. Ranetta GAFAROVA, bu süreçte açlık, susuzluk ve hastalıktan on binlercesinin öldüğünü söyledi. Kültürel ve dini özgürlüklerinin ellerinden alındığını, tv, gazete ve dergilerinin kapatıldığını belirten GAFAROVA, özgürlük için mücadele eden bir çok kişinin uzun yıllar hapis yattığını ve bir çoğunun da buralarda son nefeslerini verdiğini ifade etti.

Konferans sonunda 2. Dünya Savaşı sonrasında Sovyetler Birliği tarafından gerçekleştirilen sürgünün konu edindiği filmin gösterimi esnasında salonda duygusal anlar yaşandı. Programın son kısmında konuşan Karadeniz Stratejik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Yalçın SARIKAYA, Kırım sorununun günümüzde farklı bir boyut kazandığını ve bir kez daha işgale uğradığını belirterek, öğrencilerin bu ve bunun gibi önemli konularda daha hassas davranmaları gerektiğini ifade etti. Sosyal medyanın önemli bir güç haline geldiği günümüzde bu platformun gelişi güzel kullanılmamasını, Kırım Sürgünü vb. birçok konu için bu alanların daha verimli kullanılabileceğini belirten Sayın SARIKAYA, Üniversitemiz öğrencileriyle böylesine anlamlı bir konuda bir araya gelen Doç. Dr. Ranetta GAFAROVA’ya teşekkür ederek, kendisi için hazırlanan plaketi takdim etti.

Konferansı takiben, öğretim üyeleri ve öğrencilerinden oluşan bir grup hep birlikte Karadeniz sahilinden denize karanfil bırakarak Kırım sürgünü şehitlerine dualar okudular. Aynı gün saat 20.00’de ise Kafkas İslam Ordusu Meydanı’nda “Kırım İçin Bir Mum da Sen Yak” çağrısına uyularak Kırım Tatar Tamgası biçiminde mum ışığı yakıldı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp