Giresun TÜDAT’dan I. Türk Dünyası Şenliği

Giresun Üniversitesi Türk Dünyası Araştırma Topluluğu (TÜDAT) tarafından düzenlenen şenliğin açılış programına; Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün ATTAR, Üniversitemiz akademik-idari personelleri, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan ve TÜRKSOY temsilcileri ile öğrenciler katıldılar.

Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü Şube Müdürü Kader ÇELEBİ’nin sunumuyla başlayan program, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından;TÜDAT Akademik Danışmanı Doç. Dr. Yalçın SARIKAYA, Katılımcı ülke temsilcileri ve Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün ATTAR’ın konuşmasıyla devam etti. Prof. Dr. Aygün ATTAR, “Giresun Üniversitesi, Avrasya coğrafyasında, Türk Dünyasında ve Karadeniz havzasında çok özel bir yeri olan, bölgedeki dayanışma, akademik işbirliği ve hareketlilik konusunda iyi tanınan bir üniversitedir. Hatta gururla ifade etmeliyim ki; bu özelliği YÖK tarafından defaatle takdir ve teşvik edilmiştir. Bildiğiniz gibi üniversitemiz, Karadeniz-Hazar havzasından yülerce öğrenci ile uluslararasılaşma sürecinde kısa sürede büyük mesafe katetmiş, yüzlerce uzman ismin katıldığı sempozyum, çalıştay ve konferanslarla; Ahıska, Doğu Türkistan, Kırım, Ermeni Sorunu, Rusya-Ukrayna ilişkileri, enerji rekabeti, ekonomik sorunlar, medeniyet ve kültür tartışmaları, kadın sorunları, İslam ve Tasavvuf konuları gibi pek çok güncel meseleye yönelik onlarca faaliyet gerçekleştirmiştir. Ben, Milletinin derdiyle dertlenmeyen, Milletinin tarihini ve bugününü okumayan fertlerin gelecekte başarılı olacağına hiçbir zaman inanmadım. Bu nedenle gençlerimizin, öğrencilerimizin hatta bütün Giresun üniversitesi ailesinin bu gibi konularda her vesile ile bilgilenmesi, şuurlanması beni ümitlendirmekte ve sevindirmektedir. Bu anlamda; bahar şenliklerinin “Türk Dünyası Şenliği” ile başlaması talebini olumlu karşıladık ve destek olma kararı aldık. Üniversitemiz, öğrenci merkezli bir yaklaşımla, kamu imkanları ölçüsünde, siz değerli öğrencilerimizden gelen talepleri geri çevirmemeye katkıda bulunmaya gayret etmektedir. Bilhassa Milli ruh, toplumsal bilinç, sosyal dayanışma içerikli talepler bizleri de fazlasıyla memnun etmektedir. Bu nedenle, bu talebi bize ileten TÜDAT’a, onlara Fakülte imkanları ile destek veren İİBF Dekanı Sayın Prof. Dr. Selçuk DUMAN’a, bahar şenlikleri için uzun süredir hazırlanan öğrenci konseyine ve Sağlık Kültür ve Spor Dairesine emekleri için teşekkür ederim. Bugün aramızda; Azerbaycan, Kazakistan ve Türkmenistan’ın çok değerli diplomatik temsilcileri bulunmakta bende kendilerine davetimize icabet ederek buraya geldikleri ve çeşitli kültür unsurlarıyla öğrencilerimizin bu faaliyetine destek verdikleri için teşekkür ederim. Ayrıca şenliğimize katkı sağlayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Tataristan Özerk Cumhuriyetine de teşekkürlerimi sunarım. Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığına ve Yesevi Sanat Topluluğuna, yine uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı Başkanı Sayın Düsen KASEİNOV’a ayrıca teşekkür ederim. Şenliğimiz kutlu olsun. Allah birliğimizi daim etsin.” diye konuştu.

Açılış programının son bölümünde; şenliğe katılan ülkelerin standları, Türk Dünyası Fotoğraf Sergisi ve Türk Otağının açılışları gerçekleştirilerek, toplu olarak gezildi. Öğleden önce I. Türk Dünyası Şenliği’nin açılış programıyla başlayan Giresun Üniversitesi 9. Bahar Şenlikleri, öğleden sonra; Güre Yerleşkesi etkinlik alanında gerçekleştirilen Türk Dünyası Şöleni ile devam etti. Ahmet Yesevi Üniversitesi Yesevi Sanat Topluluğu, Türk Dünyası’ndan halk oyunları ve türküleriyle muhteşem bir görsel şölene imza attılar. Programın ikinci bölümünde, Bulancak Belediyesi Mehter Takımı tarafından gerçekleştirilen Mehteran gösterisi de büyük ilgiyle izlendi. Mehteran gösterisi sonunda Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün ATTAR, katılımcı ülke temsilcileri ve öğrenciler tarafından meydanda açılan dev Türk Bayrağı etrafında Türk Dünyası bayraklarıyla oluşturulan çember etkinliklerin en renkli teması oldu. Ahmet Yesevi Üniversitesi Yesevi Sanat Topluluğu ve Bulancak Belediyesi Mehter takımına katılımları ve gerçekleştirdikleri gösterilerle etkinliklere renk kattıkları için teşekkür eden Sayın Prof. Dr. Aygün ATTAR plaket takdimlerinde bulundu. Etkinlikler Devlet Konservatuvarı öğrencileri tarafından verilen Halk Müziği dinletisi ile devam etti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp