Gökkubbe Dergisi 2. Sayısı Yayında!

Kıymetli Gökkubbe okuyucuları,

Türk Dünyası Birlik Platformu bünyesinde çıkartılan Gökkubbe elektronik dergisinin 2. sayısı Kırım Özel Sayısı ile karşınızdayız. Siz değerli okuyucularımız ile bir kez daha buluşmanın heyecan ve mutluluğunu yaşıyoruz. Sizlerden uzak kaldığımız bu dönemde Türk Dünyası ve Türk Dünyası Birlik Platformunda önemli gelişmeler yaşandı. Türk Dünyası Birlik Platformunun 2. kurultayı Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi ev sahipliğinde 2-3-4 Mayıs’da gerçekleştirildi. Platformumuz yeni katılımlarla daha da güçlendi. Yapılan demokratik seçimlerle yeni Yönetim Kurullarımız daha heyecanlı arkadaşlarla yeniden oluşturuldu. Oluşturulan bu yeni yapılanma ile  Türk Dünyası Birlik Platformu Türk Dünyasında birlik adına bizleri daha da umutlandırmıştır.

Türk Dünyası Birlik Platformunda bu gelişmeler yaşanırken Türk Dünyası zor bir dönemden geçiyor. Kırım Türklüğünün Rusya tarafından işgal edilmesi, İŞID tarafından yapılan saldırılarla Kerkük Türklüğünün zulüm altında kalması, Doğu Türkistan’da ramazan ayı dolayısıyla baskıların daha da artması son dönem Türk Dünyasının artan acıları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dergimiz Türk Dünyasının bu acılarına bir nebze olsun merhem olmak adına 2. sayısında UNESCO’nun da anma ve kutlama yıl dönümü kapsamına aldığı, Dil’de Fikir’de İş’te birliğin ideologu İsmail Gaspıralı Bey’in ölümünün 100. Yılına binaen Kırım özel sayısı ileKırım Türklüğü üzerine geniş bir çalışma ortaya koymuştur. Bu sayımıza İsmail Gaspıralı Bey’in portresi ile başlıyoruz. Sonrasında Gaspıralı ve Ceditçilik Hareketi, Gaspıralı ve Milli Eğitim politikası üzerine eğildikten sonra Kırım Tatarlarının Tarihi üzerine çalışmamız ile devam ediyoruz. Akabinde Kırımda Osmanlı Osmanlıda Kırım yazımız ile Kırımın dününe bir ışık tutmaya çalışıyoruz. Bir sonraki yazımızda Karadeniz’de verilen hakimiyet mücadelesi:Kırım savaşı değerlendirmesini okuyoruz. Sonraki yazıda 1944 Kırım Sürgünü üzerine bir değerlendirme bulunuyor. Dergimiz Kırımın bugününe ilişkin bir değerlendirme takip ediyor ve mesaj açık; Kırım Kırımlılarındır… Dergimiz Kırım’ın işgali üzerine değerlendirme ile devam ediyor. Bu yazımızı Kırım’ın işgalinde Kırımlıoğlu’nun liderliği ve işgalin uluslararası hukuk açısından değerlendirilmesi yazıları takip ediyor. Sonrasında işgal sonrası Kırım Tatarlarının geleceğini değerlendiriyor, akabinde Kırım Tatar halk yırlarına göz atıyoruz. Dergimiz Tatarlarda Türkçülük ve Kırımoğlu analizleri ile devam ediyor. Yine bu sayımızın ses getirecek çalışmalarından biri de Doç. Dr. Kutluk Kağan Sümer Hocamızla yaptığımız röportajımız olmuştur, mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayımızda Platform Yöneticilerinden Genel Sekreter Yardımcımız Sayın Esra Şen’in söyleşisine yer veriyoruz. Dergimiz 2. Kurultayına ilişkin değerlendirmeler ve sonuç bildirgesi ile son buluyor.

Büyük bir heyecan ile sizlerin ilgisine sunduğumuz ikinci sayımızın hazırlanmasında büyük önem, emek ve özen gösteren arkadaşlarımıza teşekkürü bir borç biliyoruz. “Tanrı Türkün yadını dillerden düşürmesin !”  diyerek siz değerli okuyucularımıza veda ediyoruz.

Yeni sayılarda buluşmak ümidiyle…

Derginin 2. sayısına ulaşmak için: www.gokkubbedergisi.com/sayi2

 

Metin BULUT
Gökkubbe Dergisi Editörü
Türk Dünyası Birlik Platformu Genel Sekter Yardımcısı

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp