Gökkubbe Dergisi 4. Sayısı Ermeni Meselesi Dosyasıyla Yayında!

70 civarında öğrenci topluluğu ve STK’nın çatı kuruluşu olan Türk Dünyası Birlik Platformu’nun resmi yayın organı “Gökkubbe Dergisi”, “1915-2015 100 Yılın Yalanı: Ermeni Soykırımı” dosya başlıklı 4. sayısıyla yayında!

Uzun bir çalışmanın ürünü olan Ermeni meselesi başlıklı dergide alanında uzman isimlerin yanı sıra platform üyesi öğrencilerin de yazıları bulunuyor. Tasarımıyla göz kamaştıran dergi için ise bir müjde daha var. Bundan sonra Gökkubbe basılı olarak da okuyucusuna ulaşacak!

İmtiyaz Sahipliğini ve tasarım-dizgisini TDBP Genel Sekreteri Ahmet Alkan’ın yaptığı derginin Genel Yayın Yönetmenliğini TDBP Genel Koordinatörü Dr. Halit Gökalp Küçük yapıyor. İşin mutfağında ise Yazı İşleri Müdürü Mert Çakır ve Yayın Koordinatörü ve aynı zamanda Türk Yurdu Haber Genel Yayın Sorumlusu Emre Kartal var.

Derginin tanıtımı için sözü Yazı İşleri Müdürü Mert Çakır’a bırakıyoruz. Derginin Editör yazısı şöyle:

“Değerli Gökkubbe okuyucuları;

Yine bir başka sayıyla sizlerin karşısında olmaktan sevinç duymaktayım. Geçtiğimiz tarihlerde ülkemiz büyük imtihanlar, saldırılar ve sıkıntılar geçirmiş aynı zamanda hala daha geçirmektedir. Ülkemiz asılsız ermeni iddialarıyla sarılmaya çalışılmakta ulusal ve uluslararası hainler tarafından güçsüzleştirilmektedir.

Bununla beraber içinde bulunduğumuz 2015 yılı birçok tarihsel olayın yüzüncü yılına sahiplik yapmaktır. Çanakkale savaşları ve ermeni tehciri gibi işte bu tarihsel yıldönümlerinde bu konuları anlatmayı kendimize görev edinmiş bulunuyoruz. Aynı zamanda bu yılla beraber bir yüz yıllık yalan ününe kavuşan sözde ermeni soykırımı hakkında büyük bir istekle “Yüz Yılın Yalanı Ermeni Soykırımı” adlı bir proje başlatmış bulunuyor ve dördüncü sayımızın ana konusu olarak belirlemiş bulunuyoruz.

Bu sayıda dosya konusunda, Prof. Dr. Mehmet Şahingöz hocamızın “Ermeni Meselesinin Tarihî Gelişimine Bakış”, Prof. Dr. Yusuf Sarınay hocamızın “Ermeni Tehcirinin Sebepleri”, Yrd. Doç. Dr. Esma Özdaşlı hocamızın “Osmanlı Devleti’nin Tehcir Kararı ve Bugüne Yansımaları”, Dr. Bahadır Bumin Özarslan hocamızın “Uluslararası Hukuk Açısından Sorularla Soykırım Suçu” yazıları ile ana temelini oluşturduk.

Yine dosya konusu kapsamında, “Mütareke ve Uluslararası Konferanslarda Ermeni Meselesi”, “Tehcir Öncesi Ermeni Faaliyetleri”, “Çukurova’da Tehlikeli İşbirliği: Fransız-Ermeni İttifakı”, “Soykırım”la Tersten Yüzleşmek: Millet-i Sadıka, Tehcir ve Gelecek”, “Ermenilerin Yaptıkları Soykırımın Kanıtları: Toplu Mezarlar” ve “Tehcirinin Baş Aktörü: Talat Paşa” yazıları ile devam ettik.

Ermeni Meselesi üzerine uzmanlaşmış bir isim olan değerli hocamız Prof. Dr. Bayram Kodaman hocamız ile yaptığımız röportaj’da meseleye tüm yönlerini ele aldık. Yine bu sayıda “Bir Ermeni’nin Gözünden 2015 ve Ermenistan: Ermenisiz Ermenistan’a Doğru: 2015”, “Bir Japon Uzmanın Gözünden Ermeni Meselesi Değerlendirmesi: Ermeni Kimliği ve “Soykırım” Propagandası”, “Bir Akademisyen Gözünden Ermeni Sorunun çözümü:Ermeni sorunu nasıl çözülür?” yazıları ile konuya farklı açılardan görüşler sunduk. Ayrıca “Yüz Yılın Yalanı Projesi” hakkında bilgi ve proje kapsamında yapılanlar üzerine değerlendirmeler yazısına yer verdik.

Dergimiz her sayısında Platformumuz yöneticileri ile gerçekleştirdiğimiz söyleşilerde bu sayıda, Türk Dünyası Birlik Platformu Genel Koordinatörü Dr. Halit Gökalp Küçük ile “Türk Dünyası, Balkanlar ve Ermeni Meselesi Üzerine” bir söyleşi yaptık.

Bu hususta birçok çalışma yaparak bu konunun derinlerine inmeye çalıştık asıl soykırımcının kim olduğunu tarihsel veriler ışığında toplu mezarların yer ve adlarını burada katledilenlerin Müslüman olduklarını acı bir şekilde öğrenmiş bulunuyoruz.

Gün geçtikte daha da büyüyor ve gelişiyoruz bu büyümemize sizlerde ortak olabilir ve bu akına katılabilirsiniz. Destekleriniz için şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum. Allah’ın selamı üzerinize olsun.”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp