Gökkubbe Dergisi İlk Sayısı İle Yayında

Türk Dünyası Birlik Platformu olarak, uzun zaman ve uğraşlar sonucunda çıkarttığımız elektronik dergimiz Gökkubbe’nin ilk sayısı ile karşınızda olmaktan mutluluk duyuyoruz. Platformumuzun kuruluşundan sonra bir takım yapısal eksiklikler, kurumsallaşamamanın sıkıntılarından dolayı dergimiz geç bir zamanda hayata geçmiştir. Geç olsun ama güç olmasın diyerek sizlere ulaşmanın mutluluğu ile şimdiden gelecek sayıların heyecanını duyuyoruz. Dergimiz bundan sonra yayınlanacak olan, UNESCO’nun da anma ve kutlama yıl dönümü kapsamına aldığı, Dil’de Fikir’de İş’te birliğin ideologu İsmail Gaspıralı Bey’in ölümünün 100. Yılına binaen Kırım özel sayısı ile yayın hayatına düzenli bir şekilde devam edecektir.

Gökkubbe dergimizin bu sayısının konusunu Azerbaycan olarak belirledik.

İlk sayımızda Azerbaycan dosya konusunun seçilme sebebi Platformumuzun Azerbaycan Türklüğüne duyduğu özel sevgi ve muhabbetten kaynaklanmaktadır. Ayrıca İlk sayımız ile Ziya Gökalp’in bize işaret ettiği; Türk Dünyasında birliğin ilk adımı Oğuz Türklerinin birliğinden geçer sözüne de katkı sunmayı amaç edindik.

Azerbaycan sayımıza, Platform Genel Sekreterimiz Ahmet Alkan Bey’in baş yazısı ile başlıyoruz. Daha sonra Azerbaycan Türkçesi ile yazılmış ƏLİ BƏY HÜSEYNZADƏ TÜRK DİLİNİN VƏZİFƏYİ-MƏDƏNİYYƏSİ başlıklı iktibası okuyacağız. Üçüncü olarak, Azerbaycan’ın siyasal hayatı üzerine bir değerlendirmeyi inceleyeceğiz. Sonraki yazı, Azerbaycan dış politikası üzerine ince elenip sık dokunarak yazılmış bir yazıyı okuyacağız. Dosyamızın devamında HOCALI SOYKIRIMI ve 20 YANVAR KATLİAM’larını inceleyen yazılarımız olacak. Yazılarımız Azerbaycan edebiyatı üzerine bir değerlendirme ve Bakü şehri izlenimleri ile devam edecektir.

Ayrıca bu sayımız da Azerbaycan Gençlerinin önde gelen ismi DR. ELNUR PAŞA ile HOCALI SOYKIRIMI ve Amerika’da TÜRK varlığı üzerine bir röportaj gerçekleştirilmiştir. Bu röportaj dergimizin en merak edilen yazısı olacağını tahmin ediyor ilginize sunuyoruz. Dosyamızın geri kalanında Mehmet Emin Resulzade, Ebulfez Elçibey ve Bahtiyar Vahapzade gibi abide şahsiyetler üzerine yazılmış değerlendirmeleri bulacaksınız.

Büyük bir heyecan ile sizlerin ilgisine sunduğumuz ilk sayımızın hazırlanmasında büyük ÖNEM, emek ve özen gösteren arkadaşlarımıza teşekkürü bir borç biliyoruz. Umut ediyoruz ki ilk sayımız, Nevruz’un uğurunu bizlere getirir. İnşallah yeni bir dirilişin… Yeni bir uyanışın… Yeni bir ateşin kıvılcımlarını platformumuzda yakar. Ve yine umut ediyoruz ki; burada yakılacak ateşin, Rus askerlerinin işgali altındaki Kırım’ı, Çin zulmü altındaki Doğu Türkistan’ı, Ermenistan işgali altındaki Karabağ’ı ve sözünü burada geçiremediğimiz zulüm altındaki esir Türklüğün var olduğu bütün diyarları kısacası bütün TURAN coğrafyasını aydınlatması ümidiyle…

Metin BULUT
GÖKKUBBE Dergisi Editörü
Türk Dünyası Birlik Platformu Genel Sekreter Yrd.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp