Halep’te Yaşanan Katliama Dair Basın Açıklaması

Yıllardan bu yana ülkemizin yanında meydana gelenleri, Suriye’deki Türk varlığının maruz kaldığı olayları takip ve tahlil etmekteyiz. Diktatör Esad bir yandan, PKK/YPG/PYD bir yandan, IŞİD bir yandan, bölgede yaşayan Türkmen kardeşlerimize yönelik katliam girişimlerini sürdürmektedirler.

Suriye’de yaşayan Türk varlığının en önemli merkezlerinden olan Halep, 4 Eylül 2016 tarihinden bu yana Esad güçleri tarafından kuşatma altına alınmıştır. Bu süre zarfında, şehre havadan hardal gazı ve klor gazı ile bombardımanların ardı arkası kesilmemiştir. Fırınlar, okullar ve hastaneler Rus uçaklarının hedefi olmuştur. Binlerce yıllık medeniyetten süzülüp gelen Halep şehrinde, bugün kullanılabilir durumda bir hastane bulunmamaktır. Havadan gerçekleşen bu saldırıların yanında İran paramiliter güçleri bölgedeki katliama karadan destek vermekte, Türkmenleri katletmektedir.

Dünyada barışın ve huzurun hâkim olmasını dilediğini ifade eden binlerce dernek, vakıf, kuruluş; Halep’teki Türklüğün katledilişine sessiz ve tepkisiz kalmaktadır. İnsanının insan olmak dolayısı ile kazandığını hakların en başında gelen yaşama hakkının engellendiği bir coğrafyada olup bitenlere karşı insan hakları savunucuları sükût ile bakmaktadır.

Vatanları ve namusları uğruna gösterdikleri direnişte şehit olan kardeşlerimize yüce Allah’tan rahmet diliyor, düştükleri yerden kalkıp emperyalizme karşı direnişte sembol olan gazilerimize minnetlerimizi sunuyoruz. Millî yeminimizde yeri olan Halep Türklüğünün tek umut ve ümit kaynağı, Türkiye’dir. Milletimizin yıllardan bu yana sürdürdüğü manevî desteğin yanı sıra, artık devletimizin maddi desteği ortaya çıkmalı, Halep’te “zafer ilanı” adı altında girişilen Türk soykırımına karşı müdahalede bulunmalıdır.

Türk milletine ait değerler geleneklerini yüreklerinde taşıyan ve Türk’ün gelecek ümidini içerisinde barından üniversiteli Türk gençliği; Türk Dünyası Birlik Platformu, tüm dünya Türklüğün olduğu gibi Halep Türklerinin de yanındadır.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp