Hocalı Soykırımı Şehitleri Tarsus’ta Anıldı

Hocalı Soykırımı Şehitleri Tarsus’ta Anıldı
Tarsus Kent Konseyi Gençlik Meclisi ve Çağ Üniversitesi Türkçe Topluluğu, Çukurova Üniversitesi Tarih Kulübü’nün katılımıyla Özgecan Aslan ve Hocalı Soykırımında hayatını kaybetmiş soydaşlarımızı anma programı programı düzenlemiştir. Hocalı Soykırımı konferansını vermek üzere Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva katıldı.

Ganire Paşayeva’nın katıldığı program, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanımız Hüseyin Sözlü’yü makamında ziyareti ile başladı. Hüseyin Sözlü Başkan, Hocalı anıtı, meclis kararı ve Adana’dan Bakü’ye direk uçuşlar hakkında görüş alışverişi yapıldı. Daha sonra Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can’ı ziyaret ile devam etti. Burada da bölgeler arası işbirliği kültür alışverişi konuları üzerine görüşmeler yapıldı. Ardından Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Burhanettin Kocamaz makamında ziyaret edildi. Bölgeler arası işbirliği konusu burada da görüşüldü.

Ardından geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Özgecan Aslan’ın ailesine taziye ziyareti gerçekleştirildi. Ziyaretten sonra Tarsus Kent Konseyi toplantı salonunda gerçekleşen konferansa geçildi.

Konferansın açılış konuşmalarını Çağ Üniversitesi Türkçe Topluluğu Başkanı Ahmet Şimşek ve Türk Dünyası Birlik Platformu Genel Sekreter Yardımcısı Metin Bulut yapmışlardır. Duygulu anların yaşandığı konferansta konuşan Ganire Paşayeva Hocalı’da yapılan soykırımın Türk milletine anlatılması gerektiğini, tarihte bir soykırım varsa Türkler tarafından değil Ermeniler tarafından Hocalı’da gerçekleştiğini ifade etti. Konferans plaket takdimi hatıra fotoğrafı çekimleri ile sona erdi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp