Prof. Dr. Turan Yazgan Trakya Üniversitesi’nde Anıldı

Trakya Üniversitesi’nde “Türk Dünyası’ndan Turan geçti” paneli düzenlendi.

Yakın zaman önce kaybettiğimiz, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı kurucusu ve başkanı Prof. Dr. Turan Yazgan, Trakya Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu tarafından tertip edilen “Türk Dünyası’ndan TURAN geçti” adlı panel ile anıldı. 25 Aralık 2012 tarihinde Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı Konferans Salonunda  gerçekleşen panele Prof. Dr. Metin KARAÖRS ve vakfın Araştırma Geliştirme Müdürü, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlyas TOPSAKAL katıldılar.

Panelin açılış konuşmasını yapan Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu başkanı Ali Onur KARA “Topluluğumuzun ilk programını Turan hocamızı anmak için tertipledik. Hocamız Türk Dünyası Gönüldaşlarının yol başçısıdır. Asrımızın İsmail Bey Gaspıralısı’dır. Turan Hocam, Türk Gençliği için her zaman önümüzü aydınlatacak bir ışık olacaktır.” dedi.

“Türk Dünyası’ndan TURAN geçti” adı verilen paneli başlatmak ve panelin başkanlığını yapmak üzere kürsüye çıkan Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu Akademik danışması Yrd. Doç. Dr. Hasan DEMİROĞLU  önce Prof. Dr. Metin KARAÖRS’ ü, sonrasında İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlyas Topsakal’ı kürsüye davet etti.

İlk olarak konuşan Doç. Dr. İlyas Topsakal, İsmail Gaspıralı’nın da işaret ettiği ‘’Dilde, Fikirde ve İşte Birlik’’ ülküsünün sağlanmasına yönelik çok büyük hizmetler veren Turan Yazgan Hocamız’ın, Türk Dünyası’nın Korkut Atası ve bilgesi olarak yaptığı verimli çalışmaların Türk milletinin her kesimince sahiplenip geliştirilerek amacına yönelik meyveler vermesinin önemini vurguladı.

Sonrasında söz alan Karaörs ise Turan Yazgan’ın Türk Dili için verdiği mücadelesini ve Türk Dünyası için yaptığı hizmetleri anlattı. Ayrıca Karaörs, Prof. Dr. Turan YAZGAN’ ın sözlerinden örnekler vererek “Dünyada ırkçılık geni bulunmayan tek millet Türk Milleti’dir.” dedi.

Panel sonunda konuşmacılar Prof.Dr. Metin Karaörs ve Doç.Dr. İlyas Topsakal’a “Onurluk” takdim edildi ve plaket yerine “Onurluk” kelimesinin tercih edilmesinin sebebinin Prof.Dr.Turan Yazgan’ın Türkçe’ye verdiği değer olduğu belirtildi.

Panele büyük kısmı öğrenciler ve öğretim görevlilerinden oluşan yaklaşık 450 seyirci katıldı. Öğrenciler panelden çok memnun kaldıklarını ve Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu’nun  benzer panelleri sıkça düzenlemesini istediklerini belirttiler.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp