1624753_718956664793794_757647706_nGirne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş için anma töreni düzenledi.
GAÜ Kıbrıs Yerleşkesi Girne Kampüsü Millenium Kompleks Senato Kongre Salonu’nda GAÜ Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Saadettin Yıldız’ın konuşmasıyla başlayan törende, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın hayatını anlatan belgesel gösterimi yapıldı.
Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, halka açık olarak gerçekleşen törene GAÜRektör Yardımcısı Sadık Ülker, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Türkay Akpınar ile çok sayıda öğrenci ve öğretim görevlisi katıldı.
GAÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Saadettin Yıldız, gerçekleştirmiş olduğu konuşmasında, “Türkiye için Atatürk neyseKıbrıs içinde Rauf Raif Denktaş odur. Bu kıyaslama size abartılı görünebilir amaTürkiye de bir var oluş mücadelesi verildi onunda lideri Mustafa Kemal Atatürk idi.Kıbrıs’ta ki varoluş mücadelesinin lideri de merhum Rauf Raif Denktaş tır” dedi.
GAÜ Öğretim görevlilerinden Latif Akça ise, konuşmasına, Denktaş’ın bir şiiri ile başlayarak, Denktaş için vatan ve millet kavramlarının değerinden bahsetti.
“Denktaşca” dergisinin ilerlediğini söyleyen Akça, KKTC üniversitelerinin işbirliğinde dergiyi oluşturduklarını belirtti. Ayrıca, Dentaş’ın anıt mezarının henüz yapılamadığından duyduğu üzüntüyü paylaşan Akça, öğrencilere, mezun olduktan sonra gidecekleri yerlerde KıbrısTürkünün 90 yıllık mücadelesini anlatmalarını istedi.
Araştırmacı yazar Harid Fedai ise, Kıbrıs Türk tarihinden bahsederek, milli mücadele günlerinde yaşanan anılara değindi.
Törenin sonunda Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş belgeselinin izlenmesinin ardından, fotoğraf sergisi gezildi.