Sanatçı Ahmet Şafak ile Söyleşi

Akdeniz Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanlığı, Avrasya Araştırmaları Topluluğu ve Töre Dergisi Akdeniz Bölge Temsilciliği ile Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bumin Kağan Konferans Salonu’nda Ahmet Şafak ile söyleşi düzenledi.

Sanatçı Ahmet Şafak’ın katıldığı “Medyanın Toplum,Kültür ve Sanat üzerindeki etkisi” adlı söyleşi kalabalık bir ortamda gerçekleşti.

Yoğun ilginin gösterildiği söyleşide Ahmet Şafak medyanın toplum, kültür ve sanat üzerine etkilerine uzun uzun değindi. Medyanın doğruyu nasıl yanlış, yanlışı da nasıl doğru olarak aktarabildiği hususunda konuşan sanatçı aynı zamanda da “sanatçı” denilen kişinin sanat üreten insanın toplumun kültürüne göre şekillenmesi gerektiğine de vurgu yapmıştır. Kendi tarzının, bestelerinin, söylediği eserlerin hep sosyal bir mesaj uyandırmasına, kanayan yaralar üzerinde durmasına dikkat ettiğinden bahsetti. Günümüz Türkiye’sinde kimileri “Cakkıdı cakkıdı, Kız hepsi senin mi” derken, bunları söyleyenler sanatçı olarak nitelendirilirken kendisinden böyle bir şeyin beklenmemesi gerektiğini Akdeniz Üniversitesi öğrencileri ile tartıştı. Kendi eserlerinden kısaca örnekler vererek Türk Tarihi ile yoğrulan bu vatanın kültürünü örfünü adetini her bir parçada nakış gibi işlediğinden de bahsetti. Ara ara da kısaca bestelerinden de okuyarak öğrencilerle coşkulu anlar yaşattı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp