SDÜ Türkçe Topluluğu’nda Bayrak Devir Teslim Töreni Gerçekleştirildi

Türk Dünyası Birlik Platformu Genel Koordinatörü ve SDÜ Türkçe Topluluğu Eski Başkanı Dr. Halit Gökalp Küçük ve Platform Akademik İletişim Koordinatörü ve Türkçe Topluluğu Eski Başkanı Öğr. Gör. Raşit Acar’ında katılımıyla gerçekleşen devir teslim töreninde son 3 yıldır topluluk başkanlığı görevini sürdüren Platform Genel Sekreter Yardımcısı Mertcan Arıtürk bayrağı topluluğun yeni başkanı Serdar Bayındır’a devretti.

Program topluluk yeni başkanı Serdar  Bayındır’ın açılış konuşmalarıyla başladı açılış konuşmasında Türkçe sevdasını yüreklerine nakış nakış işlediğini söyleyen Serdar Sayındır daha sonra devir teslim törenini gerçekleştirmek üzere topluluk eski başkan vekili Ferdi Çakar ve topluluk eski başkanı Mertcan Arıtürk’ü kürsüye davet etti.

Topluluk başkan vekili Ferdi Çakar, Türkçe Topluluğu ile tanışmasını üniversite yıllarının ilk günlerinde olduğunu dile getirirken Türkçe Topluluğu’na  katılmadan önce ‘‘Çanakkale’yi hep eksik yaşamışım, Sarıkamış’ta hiç donmamışım, 25 günlük öğretmenken şehit edilen neşe öğretmeni tanımamışım, belki de benimle aynı gün doğacakken yapılan hain saldırıda Hocalı’da katledilen o anne karnındaki bebekleri ve 613 kişiyi hiç duymamışım, yedi düvel yurdu kuşatmışken askeri dehasıyla düşmanları denize döken, okuduğu ve yazdığı kitaplarla, yaptığı inkılaplarla bilimin ışığıyla cehaleti yenen, muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kandadır diyerek türk gençliğine cesaret aşılayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü hiç tanımamışım.’’  dedi.

Bayrağı devreden Mertcan Arıtürk Konuşmasında Türkçe Topluluğu’nun başarısının ben değil biz olabilmekte saklı olduğunu, ilham veren üniversitede ilham veren öğrenci topluluğu olduklarını ve diğer toplulukların ışıkları sönerken türkçe topluluğunda çalışmaların sabahlara kadar devam ettiğini vurguladı.  Bu bayrağı en güzel yerlerde dalgalandıracağına inandığı türkçe topluluğu yeni yönetimine başarılar diledi. Sözlerine son verirken üniversitemiz yönetimine ve rektör yardımcıları Prof. Dr. Sedat Aktan’a ve Prof. Dr. Nihat Ayyıldız’a teşekkür etti.

Türkçe Topluluğu eski başkanları Dr. Halit Gökalp Küçük ve Öğr. Gör. Raşit Acar ve Mertcan Arıtürk’den bayrağı devralan topluluk yeni başkanı Serdar Bayındır bayrağı en yükseklerde dalgalandıracağına Türkçe Topluluğu Yönetimi ile birlikte söz verdi.

Devir teslim töreninin akabinde Türkçe Topluluğu şiir kurulunun  hazırlamış olduğu “İstiklal Uğrunda Hak Yolunda Çanakkale” isimli tiyatral şiir dinletisine geçildi.

Dinleti Çanakkale’nin sadece  askeri boyutunu değil ardında bıraktığı gözü yaşlı  anneleri, kundaktaki bebekleri ve yarım kalmış sevdaları da canlandırarak Çanakkale’yi adeta yüreklere işledi. Perde oyunu gösterimi, Atatürk siluet gösterimi ve okunan şiirler büyük beğeni topladı.

Etkinlik topluluk  onursal başkanlarının dinletide görev alan arkadaşlara teşekkür belgesi vermesiyle sonlandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp