SDÜ Türkçe’den Çanakkale Zaferi İçin Tiyatral Şiir Dinletisi

Süleyman Demirel Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Türkçe Topluluğu tarafından düzenlenen “Mehmedim Akif’tir, Akif’im Çanakkale” isimli tiyatral şiir dinletisi ile dünya tarihinin müstesna kahramanlık mücadelelerinden biri olan “Çanakkale Zaferi” ruhu, Prof. Dr. M. Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezi’ne taşındı.

Seçkin Türk komutanları ve kahraman erlerin omuz omuza mücadelesinin anlatıldığı ve katılımcıların milli duygularına seslenen dinleti, büyük beğeni topladı.

Etkinlik öncesinde bir konuşma yapan Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Aktan, etnik kökeni ne olursa olsun birbirine kenetlenen, birlik olan nesiller sayesinde değerlerimizin yaşatılacağına değinerek Mehmet Akif Ersoy’un kişiliğiyle örnek alınacak bir fikir adamı olduğunu vurguladı.

Genel Sekreter Yardımcımız ve Türkçe Topluluğu Başkanı Mert Can ARITÜRK ise yaptığı açılış konuşmasında “Çanakkale Zaferini anlayabilmek için Mehmet Akif ERSOYU anlamak gerekir ki; Çanakkalede,Sarıkamışta,Kocatepede,Cudide,Gabarda,Kandilde,Surda ve Cizre’de velhasıl tüm Müslüman Türk topraklarının her bir karışında can verip bu topraklara hayat veren yiğitlerin küfre karşı azimle, inançla çarpışmasını ateşe gözünü kırpmadan atlamasını anlamak için Mehmet Akif ERSOY’UN hissiyatını anlamak gerekir. “ diyerek asımın neslinin en önemli görevinin Mehmet Akif ERSOYU anlamak olduğunu vurguladı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp