SDÜ’de Batı Trakya Türklerinin Dünü Bugünü Konferansı Yapıldı

Süleyman Demirel Üniversitesi Tarih Topluluğunun, Hukuk Fakültesi Konferans Salonunda düzenlediği “Batı Trakya Türklerinin Dünü – Bugünü” konulu konferans 28 Şubat 2017 Salı günü gerçekleştirildi.

Tarih topluluğunun organizasyonunda gerçekleştirilen konferansın moderatörlüğünü Prof. Dr. Timuçin Kodaman yaptı. Konferansın panalistleri ise Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin, Başbakanlık Müşaviri Birol Dok ve BTTDD eski Genel Başkanı Av. Burhaneddin Hakgüder idi.

Konferansta Batı Trakya Tarihi 1354’te Osmanlının Rumeliye geçişinden günümüze kadar tüm detayları ile katılımcıların bilgisine sunuldu. Özellikle Lozan Antlaşması ile Batı Trakya Türklerinin kazanımları ve sonrasında 1954 yılından itibaren başlayıp bu güne gelindiğinde de her gün artan bir şekilde hortlayan hak gaspları detaylandırılarak ve örnekleri ile anlatıldı.

Konferans bitiminde SDÜ Tarih Topluluğu Başkanı Emrah Yıldız panelistlere teşekkür ederek, plaket takdim etti.

Konferans sonrası SDÜ Tarih Topluluğu ziyaret edilerek günün anısına hatıra defteri Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin tarafından imzalandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp