Türk Dil Kurumu Eski Başkanı Akdeniz Üniversitesinde

Akdeniz Üniversitesi Avrasya Araştırmaları Topluluğu ve Bilinçli Gençler Topluluğu’nun ortak düzenledikleri etkinlikte, Türk Dil Kurumu eski Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun ve Gazi Üniversitesi Türk Dili Edebiyat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Karasoy’un katılımlarıyla, 27 Kasım 2015 de saat 14:30’da, Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kaşgarlı Mahmut Konferans Salonunda gerçekleşti.

Akdeniz Üniversitesi Avrasya Araştırmaları Topluluğu ve Bilinçli Gençler Topluluklarının birlikte düzenledikleri konferansa katılımın bir hayli yoğun olduğu gözlemlendi. Konferansa; Türk Dil Kurumu eski başkanı, öğretim üyeleri ve bir çok önemli isim katıldı. Prof. Dr. Yakup Karasoy’un “Çağatay Türkçesinin Öğretimi” ve Türk Dil Kurumu Eski Başkanı Ahmet Bican Ercilasun’un “Tarih İçinde Türk Dili” konferansa konu oldu. Konferansın açılış konuşmasını Genel Sekreter Yardımcımız ve Avrasya Araştırmaları Topluluğu Başkanı Mustafa Koçyegit yaptı. Konuşmasında “Türkçe; Orhun Kitabelerine işlenmiş ruh, Kaşgarlı Mahmut’un kaleminden çıkan gurur, Hoca Ahmet Yesevi ocağından tüten iddia, Karamanoğlu Mehmet Bey’in yönetim anlayışındaki irade, Yunus Emre’nin dizelerinden fışkıran ülkü ve Ali Şir Nevai’nin miras bıraktığı zenginliktir.’’ ifadelerini kullandı.

Konferansta ilk olarak söz alan konuk Yakup Karasoy, Çağatay Türkçesi hakkında detaylı bilgiler verdi. Türkçenin tarihi, aşamaları ve önemine vurgu yapan Yakup Karasoy, Türkçenin tarihte bulduğu değeri günümüzde bulamadığını vurguladı. Çağatay Türkçesi hakkında detaylı bilgiler veren Karasoy, sözü Türk Dil Kurumu Eski Başkanı Ahmet Bican Ercilasun’a bıraktı. Türk Dil Kurumu eski Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun, Hun devri öncesinden başlayarak, Cumhuriyet devrine kadar Türkçe’nin varlığını, konumunu ve değerini verdiği kaynaklarla anlattı. Bunun yanında deneyimlerini de paylaştığı konferans, izleyicilerle sohbet havasında geçti. Tarih İçinde Türk Dili konusunu işleyen Ercilasun, eski konumundaki yaşadığı ilginç olayları anlattı. “Türkçe , Türkler için en önemli hazinedir. Atalarımızın yaptığı gibi bizlerde Türkçeye sahip çıkıp, onu yükseklere çıkarmalıyız” ifadesini kullandı.

Katılımın yüksek olduğu konferansta, dinleyiciler Ahmet Bican Ercilasun’a sorularını yönelttiler. Yaklaşık iki buçuk saat süren konferans sonunda konuklara günün anısına plaket takdim edildi. Dinleyiciler ile bol bol hatıra fotoğrafı çektiren konuklar, memnun kaldıklarını ve tekrar bir konferansta buluşmak istediklerini dile getirdiler

.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp