Türk Dünyası Birlik Kurultayı’nın İkincisi Isparta’da Gerçekleştirildi

2012 Aralık ayında yapılan ilk kurultay ile kuruluşu resmiyet kazanan Türk Dünyası Birlik Platformu, ikinci kurultayını 2-3-4 Mayıs 2014 günlerinde Isparta’da gerçekleştirdi. Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Türkçe Topluluğu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen Türk Dünyası Birlik Kurultayı’nın ikincisine Türkiye’nin dört bir yanından üniversite öğrenci topluluklarının ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

2 Mayıs Cuma sabahı Isparta otogarına varan katılımcılar Türkçe Topluluğu’ndan görevliler tarafından karşılanarak kalacakları misafirhaneye yerleştirildiler. Kurultay’ın açılış konuşmasını SDÜ Türkçe Topluluğu Başkanı Mert Can Arıtürk yaparak, katılımcılara teşekkür etti. Daha sonra Türkçe Topluluğu kurucularından ve Türk Dünyası Birlik Platformu Genel Koordinatörü Dr. Halit Gökalp Küçük , Genel Sekreter Ahmet Alkan ve Türkçe Topluluğu Onursal Başkanı Raşit Acar birer konuşma yaptılar.

Bu konuşmaların ardından Kurultay’ın sempozyum bölümüne geçildi ve Doç. Dr. Kürşat Özdaşlı “Sivil Toplum ve Sivil Toplum Kuruluşları”, Yrd. Doç. Dr. Esma Saraç Özdaşlı “Ermeni Sorunu ve Tehcir”, Araş.Gör. Turgay Düğen ise “21. Yüzyılda Türkistan’ın Siyasi Durumu ve Gelecek Stratejisi” konulu birer sunum yaptılar.

Kurultaya katılan öğrenci toplulukları ve sivil toplum kuruluşlarının başkan ve üyelerinin kürsüde kendilerini ve kurumlarını tanıttıkları Tanıtım Oturumunun ardından günün değerlendirmesi yapılarak ilk gün tamamlandı.

Birinci günün akşamında ise Türkçe Topluluğu’nun hazırladığı “Bir Nefeste Anadolu” adlı Türkü gecesi herkes tarafından beğeni kazandı. Türkülerin söylendiği, şiirlerin okunduğu, halk oyunlarının oynandığı gecede Halit Gökalp Küçük’e de bir doğumgünü kutlaması sürprizi yapıldı.

İkinci gün Genel Sekreter Ahmet Alkan’ın Türk Dünyası Birlik Platform’unu tanıttığı, amaçlarını anlattığı konuşmasıyla başladı. Ardından Platform Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Korkmaz, yapılan etkinliklerin tanıtımını, bir diğer Genel Sekreter Yardımcısı Metin Bulut ise Gökkubbe Dergisi’nin tanıtımını yaptılar.

Platformun Öğretim Görevlileri Sorumlusu Tolga Gül’ün Paltformun sosyal medya tanıtımını yapmasının ardından ikinci gün sempozyumuna geçildi. Sempozyumda Dr. Halit Gökalp Küçük “21. Yüzyılda Balkanların Siyasi Durumu ve Gelecek Stratejisi” , Türkçe Topluluğu Onursal Başkanı Raşit Acar ise “Kültürel ve Sosyal Faaliyetlerin Hedeflerimize Etkileri” konulu sunumlarını gerçekleştirdiler.

Sempozyum sonrasında Türkçe, Tarih ve Türk Dünyası Topluluklarının Sorunlarının konuşulduğu Genel Oturuma geçilerek, bütün katılımcıların yaşadıkları sorunlardan ve bunlara önerilerinden bahsetmeleri sağlandı.

Kurultayın son gününe “Ülkemizde Türk Dünyası hassasiyeti ve Türk Birliği heyecanının azalmasının sebepleri” hakkında serbest kürsü oturumu yapılarak başlandı. Ardından proje sunumlarına geçildi. Proje sunumu oturumunun oldukça yoğun geçtiği ve yirmiye yakın proje sunumu yapıldığı görüldü. Bunlardan en önemlileri “Makedonya’daki Türk Köylerine Yardım” projesi ile sözde Ermeni soykırımı yalanlarına cevap amacı taşıyan “100 Yıllık Yalan” adlı proje idi.

Kurultayın sonlarına yaklaşılırken, yeni bir yönetim şeması sunularak görevlendirmeler yapıldı. Üniversiteli gençlerin görev alma yönünde oldukça istekli oldukları gözlendi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp