Türk Dünyası Birlik Platformu 3 Yaşında

Türk Dünyası adına yeni şeyler söylemek ve bu yola gönül vermiş kişi, topluluk ve kuruluşları bir araya getirmek üzere yola çıkan Türk Dünyası Birlik Platformu üçüncü yılını geride bırakıyor.

Gençlerin dinamizmiyle kendinde güç bulan Türk Dünyası Birlik Platformu üç yıldır, Türk Dünyası’na hizmet için, yeni hedeflere, yeni ufuklara doğru durmadan yürümektedir.

İsmail Gaspıralı’nın “Dilde, Fikirde, İşte Birlik” düşüncesini faaliyetlerine şiar edinen gençler arasında, “Türk gençliği varsa Türk Dünyasının geleceği vardır” gayesi ile 15-16 Aralık 2012 yılında Antalya Akdeniz Üniversitesi’nde toplanan ilk kurultayımız ile Türk Dünyası Birlik Platformu kuruldu.

İkinci kurultayımız 2-3-4 Mayıs 2014 de Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi’nde gerçekleşmiş, üçüncü kurultayımız ise 23-26 Nisan 2015 tarihleri arasında Mersin Çağ Üniversitesi’nde gerçekleşmiştir. Bugün Türk Dünyası Birlik Platformu’nun 80’den fazla kuruluşu bünyesinde toplayan Türk Dünyası adına çalışma yürüten en büyük çatı kuruluşlardan biri olmayı başarmıştır.

Bununla beraber platformu tanıtmak  ve Türk Dünyası adına yeni fikirler ve araştırmalar ortaya koymak amacıyla “Gökkubbe” adılı bir e-dergi yayınlanmaya başlayarak, bu dergi vasıtasıyla platformun çalışmaları ve üyelerinin düşünceleri kamuoyuyla paylaşılması hedeflenmiştir. Azerbaycan, Kırım, Türkmeneli ve Ermeni meselesi dosyalarıyla yayınlanan dergimizin son sayısı e-derginin yanı sıra basılı olarak da çıkmıştır. Yeni sayı çalışmalarımız ise sürmektedir.

Ayrıca “Yüz Yılın Yalanı Projesi” adı altında Ermeni zulmü hakkında kamuoyunu aydınlatmak ve dikkat  çekmek için büyük çaplı bir projenin de yürütücülüğü yapılmaktadır. Çalışmalarımızı kısa, orta ve uzun vadeli olarak planlamakta ve hayata geçirmekteyiz.

Ziya Gökalp Bey’in tariflediği Büyük Turan fikrini gerçekleştirme gayesinde olan genç arkadaşlarımız ülkemizin ve Türk Dünyası’nın her yerinde Türk Dünyası Birlik Platformu üyesi olarak Türklük şuurunu yaşama ve yaşatma ülküsünden vazgeçmeyeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle Türk Dünyası Birlik Platformu’nun 3. kuruluş yıldönümünü kutluyor, daha nice yıllarda nice başarılarda birlikte olmayı temenni ediyoruz. Platformumuzun bugünlere gelmesinde emeği geçen her bir arkadaşımıza ve kıymetli büyüklerimize teşekkürü de bir borç biliyoruz.

Ahmet ALKAN
TDBP Genel Sekreteri

Dr. Halit Gökalp KÜÇÜK
TDBP Genel Koordinatörü

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp