Türk Dünyası Birlik Platformu; Balkanlar’da, Türk Köylerinde

Türk Dünyası Birlik Platformu, 2016 yılı için planladığı “Yesevi Yolunda” Projesi kapsamında, Balkanlar’da bir dizi temaslarda bulunarak, projenin ilk ayağını gerçekleştirdi.

Makedonya’nın Radoviş şehrindeki  Kılavuzlu, Kocali ve Alikoç Köylerinde,  Türkçe çocuk kitapları ve kırtasiye malzemeleri; Gostivar şehrindeki  Makedonya Türk Kadınları Teşkilatı Anaokulu’nda çocuk oyuncakları ve çocuk eğitim malzemeleri dağıtıldı.

Yoksul ve ihtiyaç sahibi Türk okullarına gönderilmek üzere, Türkiye’nin dört bir yanından, TDBP çatısı altındaki öğrenci toplulukları tarafından toplanan yardım malzemeleri, Balkanlar’a giden TDBP heyeti tarafından Türk okullarına teslim edildi.

Balkanlar’a giden TDBP heyetinde bulunan, TDBP Genel Koordinatörü Dr. Halit Gökalp Küçük, Türk okullarında zor şartlarda eğitim verildiğini, araçların zorlukla ulaşabildiği köy okullarında eski sobalarla ısınan sınıflarda Türkçe eğitim verilmeye çalışıldığını ifade etti.

Kitap, oyuncak ve kırtasiye malzemelerinin yanı sıra Türk bayrakları da hediye edilen çocukların yüzlerindeki mutluluk objektiflere yansıdı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp