Türk Dünyası Birlik Platformu Cumhurbaşkanı Eroğlu’nu Ziyaret Etti

Türk Dünyası Birlik Platformu (TDBP) “100 Yılın Yalanı Projesi” kapsamında ve Uluslararası Türk Dünyası Yerel Yönetimler Sempozyumu’na katılmak amacıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne bir ziyarette bulundu. Platform temsilcileri ziyaretler kapsamında KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Derviş Eroğlu’nu da ziyaret ederek istişarelerde bulundular.

TÜRK MÜCAHİTLER TEŞKİLATI, KKTC ÜLKÜ OCAKLARI VE PEK ÇOK SİVİL TOPLUM KURULUŞU ZİYARET EDİLDİ

Uluslararası Türk Dünyası Yerel Yönetimler Sempozyumu’na katılmak ve 1915 Ermeni Olaylarının 100. Yıldönümü olan 2015 yılında “100 Yılın Yalanı” adıyla düzenlenecek projeyi tanımak için Kıbrıs’a giden TDBP heyetinde Kurumsal ve Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi öğrencisi Metin Bulut, Genel Koordinatör Yardımcısı ve Anadolu Üniversitesi Uluslararasaı İlişkiler Öğrencisi Osman Kepenek ve TDBP Kıbrıs temsilcisi ve Girne Amerikan Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencisi Kadir Celep vardı.

Heyet KKTC’de Uluslararası Türk Dünyası Yerel Yönetimler Sempozyumu’na katıldıktan sonra Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği, KKTC Ülkü Ocakları Genel Merkezi, Fazıl Küçük Müzesi, Rauf Denktaş Kabristanı, Alparslan Türkeş’in doğduğu evi, Kıbrıs’ta bulunan üniversiteleri ve öğrenci konseylerini, Kıbrıs Türk Mücahitler Teşkilatı Genel Merkezi’ni ziyaret etti. Buralarda platform ve “100 yılın yalanı” projesi hakkında bilgi veren heyete büyük destek vardı.

“100 Yılın Yalanı” projesi kapsamında da pek çok sivil toplum kuruluşu, öğrenci topluluğu üyesi, akademisyen ve öğrenci “100 yılın yalanına hayır” metnine imza attı.

CUMHURBAŞKANI DERVİŞ EROĞLU’NDAN TDBP’YE DESTEK

Ziyaretler kapsamında TDBP heyeti son olarak da KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Derviş Eroğlu’na bir ziyarette bulundu. Eroğlu’na platform hakkında bilgi veren heyet KKTC’de de bir temsilcilik kurduklarını ifade ettiler ve “100 Yılın Yalanı” projesi hakkında bilgi verdiler. Eroğlu, 1915 olaylarında Ermeniler tarafından yapılan saldırılara ve isyanlara dikkat çekerek soykırım iddialarının asılsız olduğunu belirtti. Kıbrıs Türklüğünün de Rumlar tarafından soykırıma maruz bırakılmaya kalkışıldığını söyleyen Eroğlu, savaş sırasında Türklere saldıran Ermenilerin asıl amaçlarının da bu olduğunu söyledi. Türklerin ise meşru müdafaa yaptıklarını söyledi. TDBP heyetinin imza metnini okuyan Eroğlu, TDBP’ye bu yolda çalışmalarını desteklediğini ifade etti. KKTC’de siyasi partiler nezdinde de destek verilebileceğini belirten Eroğlu bunun ardından metne imza atabileceğini söyledi.

“KKTC İLE TÜRK DÜNYASININ İLİŞKİSİNİN PEK GELİŞMİŞ OLDUĞUNU SÖYLEYEMEYİZ”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Türk Dünyası Birlik Platformu Kıbrıs Temsilciliği’nin kurulmasının karşılıklı işbirliğinin başlaması anlamına geldiğini, KKTC ile Türk dünyası devletlerinin ilişkisinin pek gelişmiş olduğunun söylenemeyeceğini kaydetti. Türk dünyası devletlerinin de bazı sıkıntıları olduğunu, zaman zaman baskılara maruz kaldıklarını belirten Eroğlu, işbirliğinin gelişmesinin, birlik içerisinde hareket edilmesinin önemini vurguladı.

TDBP heyeti daha sonra Eroğlu’na bir plaket takdim etti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp