Türk Dünyası Birlik Platformu’ndan Ermeni Meselesi Paneli

Türk Dünyası Birlik Platformu, Çağ Üniversitesi Türkçe Topluluğu ev sahipliğinde düzenlenen “3. Türk Dünyası Birlik Kurultayı” kapsamında Ermeni meselesinin çeşitli yönleriyle ele alındığı bir panel düzenledi. Panele Çağ Üniversitesi öğrencilerinin ve Tarsusluların yanı sıra yaklaşık Türkiye’nin dört bir yanından gelen 70 öğrenci topluluğu ve sivil toplum kuruluşunun temsilcileri de katıldı.

“ERMENİ SOYKIRIMI” YÜZ YILIN YALANIDIR

Programın açılış konuşmasını Çağ Üniversitesi Türkçe Topluluğu Başkanı Ahmet Şimşek yaptı. Şimşek Türk Dünyası Birlik Platformu’nun 3. kurultayına ev sahipliği yaptıkları için büyü mutluluk duyduklarını ifade etti ve Türk Dünyası için çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti. “Türk Dünyası’nın her yeri her şehri bizim için önemlidir” diyen Şimşek, dün olduğu gibi bugün de Türk coğrafyalarındaki soydaşlarımızın dertleriyle dertleneceklerini, sevinçleriyle sevineceklerini söyledi. Ermeni meselesi hakkında da değerlendirmelerde bulunan Şimşek, Ermeni soykırımı iddialarının yüz yılın en büyük yalanı olduğunu bunu her platformda anlatmaya devam edeceklerini ifade etti. Ziya Gökalp ve Nihal Atsız’dan şiirler okuyarak konuşmasını süsleyen Şimşek daha sonra sözü konuşmalarını yapmak üzere Türk Dünyası Birlik Platformu Genel Sekreteri Ahmet Alkan’a bıraktı.

“GERİSİNİ KARABAĞ’DA HOCALI’DA TÜRKLERİ KATLEDENLER DÜŞÜNSÜN”

Genel Sekreter Alkan konuşmasında Platformun çalışmalarında faaliyetlerinden bahsetti.

“İçinde bulunduğumuz 2015 yılı, Türk düşmanlarınca bir fırsata çevrilmiş durumdadır. Savaş meydanlarından arkasına bakmadan kaçanlar, yüz yıllık bir yalanın arkasına sığınıp ahlâksızca milletimize ve devletimize saldırılar düzenlemektedir” diyen Ahmet Alkan bu saldırılara karşı her alanda mücadele etmenin gerektiğini ifade etti. Anadolu’da 1915-22 yılları arasında 520 bin Müslüman Türk’ün öldürüldüğünü ifade eden Alkan “bunların hesabını kim verecek, bunlar için kim özür dileyecek?” dedi.

Ahmet Alkan konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı: “Türk milleti olarak bizler, tarihe mâl olmuş bu olayın siyasî hesaplardan tamamen bağımsız bir hukuk komisyonunca çözülmesinin taraftarlarıyız. Tarihimizde soykırım namına tek bir leke dahi bulunmamaktadır, gerisini Karabağ savaşı esnasında 26 Şubat 1992’de Hocalı’da tek bir Türk kalmamacasına saldıranlar düşünsün!”

Genel Sekreter Ahmet Alkan’ın konuşmasının ardından panele geçildi.

Panelin oturum başkanlığını Türk Dünyası Birlik Platformu Genel Koordinatörü Dr. Halit Gökalp KÜÇÜK yaptı. Konuşmacılar ise Azeri Türk Kadınlar Birliği Başkanı ve eski milletvekili Tenzile Rüstemhanlı, Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim  Üyesi Yrd. Doç. Dr. Vefa Kurban, Hacettepe Üniversitesi Araştırma Görevlisi Ferit Salim Sanlı idi.

Konuşmacılar Ermeni meselesini çeşitli yönleriyle ele aldılar.

KRİPTO ERMENİLER AÇIKLANSIN

Konuşmacılardan Ferit Salim Sanlı Ermeni meselesinin tarihi sürecini anlattıktan sonra güncel meselelere kısa kısa değindi. Sanlı Türkiye’de içimizde Ermeni meselesinde Ermeni tezlerini savunanların olduğunu bunların arka planın açıklanması için ise Türkiye’deki kripto Ermenilerin açıklaması gerektiğini ifade etti.

Ermeni meselesinin özellikle Azerbaycan’daki tarihine değinen Yrd. Doç. Dr. Vefa Kurban ise Hocalı’da yaşanan olayların bir soykırım olduğunu, orada büyük trajediler yaşandığını söyledi.

Tenzile Rüstemhanlı ise Azerbaycan ve Türkiye üzerinde oynanan büyük oyunlara dikkat çekerek Ermenilerin ve dış destekçilerinin neler yapmak istediklerine değindi. Ermeni soykırımının tarihsel bir yalan olduğunu söyleyen Rüstemhanlı bunun için her alanda çalışılarak gerçeklerin anlatılması gerektiğini belirtti.

Panel soru cevap kısmının ardından sona erdi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp