Uygur Türkleri İçin Eminönü’nde Eylem

Milli Mefkure Birliği, İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu öncülüğünde 27 sivil toplum kuruluşunun da desteği ile Sirkeci’de Uygur Türkleri’ne destek vermek amacıyla eylem ve basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasına Milli Mefkure Birliği Dönem Başkanı ve TDBP Genel Koordinatörü Halit Gökalp Küçük, yönetim kurulu üyeleri Yavuz Selim Kamay, Yunus Emre Kandemir, Ömer Ateş, Vedat Oruçgüney ve Rıza Tan katıldılar.

Eylemin ardından Tayland’a sığınan Uygur Türkleri’nin Türkiye gönderilmesini talep etmek amacı ile Birleşmiş Milletler ve Tayland Krallığı’na; Milli Mefkure Birliğininde aralarında bulunduğu 27 sivil toplum kuruluşunun başkanlarının imzası ile bir dilekçe gönderdi.

Basın açıklamasına katılanlar Doğu Türkistan ve Türk bayraklarıyla Sirkeci Büyük Postanesi önünde toplanarak “Uygur Türkü sahipsiz bırakılamaz” sloganları ile meydanı doldurdular.

BASIN AÇIKLAMASI ŞU ŞEKİLDEDİR…

Geçtiğimiz Mart ayında, Çin Halk Cumhuriyetindeki zorlu yaşam koşullarından ve baskılardan kaçan, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 400 kadar Uygur Türk’ü, Tayland’da yakalanarak gözaltına alınmıştı. O zamandan beri Tayland’ın iki ayrı bölgesindeki 6 ayrı kamptaki cezaevlerinde tutulan Uygur Türkleri’nin çileli bekleyişi sürüyor.

Çin makamları, sığınmacı Uygur Türkleri’nin iade edilmesini Tayland makamlarından talep etmektedir. Bugüne kadarki baskıcı uygulamaları ve insan hakları konusundaki kötü şöhreti tüm dünya tarafından bilinen Çin’in iade talebi Tayland tarafından kabul edildiği takdirde, sığınmacı Uygur Türkler’i idam edilme tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Sözleşmesi ve Mültecilerin Hukuki Durumuna İlişkin Sözleşme uyarınca, hayatı ve özgürlüğü tehlike altında olan hiçbir sığınmacının iade edilmemesi benimsenmiştir. Yine aynı sözleşmeler uyarınca, sığınmacıların yerleşmek üzere bir başka ülkeye gitmeyi istemek hakları güvence altına alınmıştır.

Uygur Türkleri’nin Çin’e iade edildikleri takdirde idam edilmeleri söz konusu iken, üstelik Türkiye makamlarının da sığınmacıları kabul edeceğini bildirmesine rağmen, Tayland’ın, iade kararı vermesi halinde bir insanlık suçu işlemiş olacağı tartışmasızdır.

Unutulmasın ki, UYGUR TÜRKLERİ YALNIZ DEĞİLDİR.

Uygur Türkleri’nin yanında olduğumuzu göstermek ve yaşadıkları zulmün ortadan kaldırılmasını talep etmek üzere, hazırlamış olduğumuz dilekçelerimizi Tayland Krallığı Büyükelçiliği’ne, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Masasına ve Dışişleri Bakanlığı’na gönderiyoruz.

İlgililerin bu zulme kayıtsız kalmamalarını ve Uygur Türkleri’nin bir an önce özgürlüklerine kavuşmasını talep ediyoruz.

‘AÇIKLAMAYA DESTEK VEREN SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI

İSTANBUL MİLLİYETÇİ AVUKATLAR GRUBU

ÜLKÜ OCAKLARI İSTANBUL İL BAŞKANLIĞI

AYDINLAR OCAĞI

MİLLİ MEFKURE BİRLİĞİ

MİLLİYETÇİ HEKİMLER DERNEĞİ

2023 LİDER ÜLKE TÜRKİYE PLATFORMU

TÜRK EĞİTİM-SEN İSTANBUL ŞUBESİ

TÜRK HUKUK ENSTİTÜSÜ İSTANBUL ŞUBESİ

TURAN ARAŞTIRMALARI DERNEĞİ

TÜRKİYE KAMU-SEN İSTANBUL ŞUBESİ

TÜRK DÜNYASI ARAŞTIRMALARI VAKFI

TÜRK KAMU ÇALIŞANLARI VAKFI GEBZE ŞUBESİ

TÜRKAV İSTANBUL ŞUBESİ

AHİ KÜLTÜRÜ ARAŞTIRMA DERNEĞİ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp