Yesevi Yolunda Projesinin Açılış Etkinliği Gerçekleşti

Akdeniz Üniversitesi Avrasya Araştırmaları Topluluğu, 25 Mart 2016 tarihinde saat 15:30’da Edebiyat Fakültesi Bumin Kağan Konferans Salonu’nda, Sovyet yönetimindeki Türk Devletlerinin bağımsızlıklarının 25. yıl dönümü ve 2016 Hoca Ahmed Yesevî yılına atıfla 2016 Yesevi Yolunda Projesinin açılış etkinliği olan Türk Dünyası Sempozyumu’nu gerçekleştirdi.

Topluluk yöneticilerinin akademik bildiriler sunduğu programa çok sayıda öğrenci ve akademisyen katıldı. Saygı duruşunun akabinde İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan etkinlikte, açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan Platformumuz Genel Sekreter Yardımcısı ve Avrasya Araştırmaları Topluluğu Başkanı Mustafa Koçyegit şunları söyledi: 2016 UNESCO tarafından Yesevi Yılı ilan edildi ve bu kültür mirasımız açısından sevindirici bir gelişme. Türk gençliği olarak bu gelişmelerden memnuniyet duyuyoruz. Gerçekleştirdiğimiz bu akademik çalışmalara tarihî ve kültürel mirasımızdan aldığımız güçle, hız kesmeden devam edeceğiz. Programın düzenlenmesinde emeği geçen tüm topluluk yöneticilerine teşekkür ediyorum.

Genel Sekreterimiz Ahmet Alkan ise göndermiş olduğu mektupta, 2016 Yılı için planladığımız projenin açılışını gerçekleştiren Avrasya Araştırmaları topluluğuna tebriklerini iletti ve Hoca Ahmed Yesevî projesi kapsamında bütün Türkiye’de tüm yıl boyunca etkinliklerin süreceğini söyledi.

Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Sayın Turan Şener’in oturum başkanlığını yaptığı ilk oturumda Mustafa Koçyegit, Mustafa Çokay’ın Hayatı ve Fikirleri başlıklı bildirisini; Gülsüm Bostan, Geçmişten Günümüze Kıbrıs / Yunanistan’ın Kıbrıs’taki Faaliyetleri konu başlıklı bildirisini sundu. Bildirilerin sunumundan sonra Sayın Turan Şener konuşmacılara belgelerini takdim etti.

İki oturum şeklinde düzenlenen sempozyumun ikinci oturumunun oturum başkanlığını yapan Dr. Ayça Büyükyılmaz da, Sultan Galivey başlıklı bildirisini sunan Enes Parlayan’a, Dava Adamı Elçibey başlıklı bildirisini sunan Burcu Bostancı’ya ve Basmacı Hareketi başlıklı bildirisini sunan Fethi Öksüz’e belgelerini  takdim etti. Avrasya Araştırmaları Topluluğu Başkanı Mustafa Koçyegit’in Dr. Ayça Büyükyılmaz’a plaketini takdim etmesiyle son bulan etkinliğe yoğun katılım olduğu gözlendi. Akademisyenler ve öğrenciler salondan ayrılırken oldukça verimli geçen sempozyumu düzenleyen Avrasya Araştırmaları Topluluğu’na teşekkürlerini ilettiler.

Sempozyumun sonunda Akün TV, TDBP Genel Sekreter Yardımcısı ve Topluluk Başkanı Mustafa Koçyegit ile bir röportaj gerçekleştirdi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp