6. Türk Dünyası Birlik Kurultayı Gerçekleştirildi

Türk Dünyası Birlik Platformu’nun (TDBP) her yıl düzenlediği kurultayların altıncısı Gümüşhane Üniversitesi Genç Atılım Kulübü, Kariyer Kulübü ve Genç Girişimciler Kulübü’nün ev sahipliğinde 11-13 Mayıs 2018 tarihinde düzenlendi.

Yüzün üzerinde sivil toplum kuruluşu, öğrenci topluluğu, gençlik meclisi ve öğrenci konseyinin oluşturduğu Türk Dünyası Birlik Platformu’nun “6. Türk Dünyası Birlik Kurultayı” Gümüşhane Üniversitesi’nde “Kuruluşunun 100. Yılında Azerbaycan” temasıyla toplandı. Program kapsamında iki panel düzenlendi.

11 Mayıs’ta Gümüşhane’deki turistlik alanların gezisi ile başlayan program 12 ve 13 Mayıs tarihlerinde akademisyen ve öğrenci sempozyumları ile devam etti. Kurultayın Gümüşhane Üniversitesi Kongre Merkezinde gerçekleştirilen açılış programına Gümüşhane Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bayram Nazır, Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Görevlisi Serhat Dağ, Kelkit Aydın Doğan Meslek Yüksek Okul Müdürü Nuri Baltacı, Milliyetçi Hareket Partisi Gümüşhane İl Başkanı Nadim Aydın, Ülkü Ocakları Gümüşhane İl Başkanı Salih Taşcı, çevre illerden gelen akademisyenler katıldı.

Programın açılışında konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bayram Nazır, “Azerbaycan ve Türkiye’nin dostluk bağları tarihin her döneminde üst seviyede olmuştur. Sadece siyasi olarak yakınlık değil gönül coğrafyasının sınırları içerisinde birbirine en yakın ülkeler bu iki ülkedir” dedi. Azerbaycan coğrafyasında dünyaya gelen Fuzuli’den beyitler okuyan Nazır, sempozyumun tüm katılımcılar için verimli geçeceği temennisinde bulundu.

TDBP Genel Sekreteri Mustafa Koçyegit

Ardından kürsüye TDBP Genel Sekreteri Mustafa Koçyegit gelerek kurultay teması ve platform hakkında açıklamalarda bulundu. Mustafa Koçyegit, konuşmasının başında Gümüşhane doğumlu, Türk dünyasının tanınmış şairlerinden Dilaver Cebeci’nin Birlik Çağrısı şiirinden bir bölüm okuyarak başladı. Kurultay teması özelinde gerek 1918 yılı gerekse de 1991 yılındaki Azerbaycan bağımsızlık mücadelesi hakkında bilgiler verdikten sonra Kafkas İslam Ordusu, Nuri Paşa, Mehmet Emin Resulzade ve Ebulfez Elçibey nezdinde bütün bağımsızlık kahramanlarını andı. Koçyegit ayrıca, platformun kuruluşundan bugüne yaptığı çalışmaları ve amaçlarını Kurultay delegelerine ve konuklara bir özet halinde aktardı.

Moderatörlüğünü Doç. Dr. Nuri Baltacı’nın yaptığı programın birinci kısmında gerçekleşen panelde Giresun ve Bayburt’tan katılan akademisyenler tebliğlerini sundular. Giresun Üniversitesinden programa katılan Doç. Dr. Yalçın Sarıkaya, “Kafkasya jeopolitiği ve Azerbaycan Dış politikasının Türk Dünyası açısından önemi” konulu tebliğini sundu. Programa Bayburt Üniversitesinden katılan Dr. Öğr. Üyesi Ramin Sadıqov ise “Çağdaş Azerbaycan döneminde Bağımsızlık Mücadelesi” konulu tebliğini sundu. Öğrenciler açısından çok verimli geçen oturumda Kafkasya Jeopolitiği ve Azerbaycan üzerine öğrenciler sorularını hocalarla paylaştılar.

Programın öğrenci paneli bölümünde ise Gazi Üniversitesi öğrencisi Ömer Tanrıkulu “Sovyetler Birliği’nin Azerbaycan Politikaları”, Akdeniz Üniversitesi öğrencisi Ömer Cihad Kaya “2016 Referandumu Sonrasında Azerbaycan Siyasal Sistemi”, Hacettepe Üniversitesi öğrencisi Yusuf Alper Oyar ise “Başkent Bakü: Kent Tarihi” başlıklı tebliğlerini sundular. Öğrenci oturumu sonrasında program TDBP İnsan Hakları Komisyonu’nun tarafından hazırlanan raporların sunulması ile devam etti.

Programın son gününde ise kurultay delegelerinin tek tek kürsüye gelerek yıl boyunca üniversitelerinde yapmış olduğu etkinliklerin arzedilmesi, TDBP’nin yeni dönemde yapacak olduğu projelerin tartışıldığı açık oturum gerçekleştirildi. Ardından katılımcılara dağıtılan belgeler ile kurultay sona erdi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp