Köstence, Romanya’nın Dobruca bölgesinde, Karadeniz kıyısındaki en büyük liman şehridir. Şehirde önemli bir Türk – Tatar azınlık varlığını devam ettirmektedir. Şehirde yaşayan romanlarda Türkçe konuşmaktadırlar. 2007 yılında kurulan Köstence metropolü en uzağı 30 km mesafede bulunan 14 kentten oluşmakta olup Bükreş’ten sonra Romanya’nın ikinci büyük metropol alanına sahiptir. Köstence limanı, 39.26 km 2 alan ve yaklaşık 30 km’lik uzunluğu ile Karadeniz’in en büyük limanıdır ve Avrupa’nın en büyük limanlarından biridir.

Tarihçe
Romanya’nın en eski şehirlerinden olan Köstence M.Ö. 600’de kurulmuş olup Paleolitik Dönemden kalma bir şehirdir. Arkeolojik kazılardan sonra Neolitik, Tunç ve Demir çağlarına ait kalıntılar bulunmuştur. M.Ö 4. ve 3. yy’da Yunan kolonileri Köstence’ye uzanarak yerleşim alanı kurdular. İlk kez burada emporion gotik yerleşimi kurdular. M.Ö 1. yy da alt Tuna ve Karadeniz arasında kalan bu bölgeye Romenler yerleşmeye başladılar. Şehir 5. ve 7. yy da ekonomik ve askeri yönden güçlenerek Hunların, Slavların, Bulgarların, son Tatarların ve Türklerin bu bölgeye göç etmesine yol açtı. 14. yy da Osmanlı İmparatorluğu bu bölgede etkisini göstermeye başladı. Köstence 15. yy’dan başlayıp 19. yy’a kadar süren savaşlarla Osmanlılara bağlandı. 1877-1878 yılları arasında süregelen savaşla tekrardan Romanya’nın sınırlarına geçti. 1890-1895 yılları arasında ünlü Romen mühendis Anghel Saligny Avrupa’nın en uzun dünyanın ise 3. uzun köprüsünü inşa etti. 1985-1909 yılları arasında Köstence limanı büyük bir yeniden yapılandırma projesiyle modernleştirildi. 1.Dünya Savaşı boyunca Köstence, Almanlar ve çoğunlukla Bulgarlar tarafından harap edilerek görkemli dönemine son noktayı koydu. Mayıs 1918 deki Bükreş antlaşmasına göre Köstence merkez güçlerin (Alman,Türk,Bulgar) kontrolü altında kalıyordu. Şehir birleşik orduların Yunanistan’daki başarılı saldırıları sonucu Bulgaristan’ın savaş dışı kalmasıyla özgürlüğüne kavuştu. 2 savaşın arasındaki dönemde (1918-1940 yılları arasında) Köstence liman kenti olmasına dayanarak ekonomik ve ticari ilişkilerini tekrardan güçlendirdi. Ne yazık ki 2. Dünya Savaşıyla birlikte Köstence tekrardan sahip olduğu güçleri kaybetti. Sovyet işgalciler tarafından Romen donanmaları yok edildi ve liman işgalciler tarafından yönetilmeye başlandı. Köstence limanının öneminden dolayı bölgede komünist rejim uygulanmaya başlandı. Aralık 1989’dan sonra Köstence Bükreş’ten sonra Romanya’nın en önemli 2. şehri olarak yerini korudu ve şehir gelişim arayışları içerisindedir.

Coğrafi Özellikleri
Köstence şehri, 44°10.4′ kuzey enlemi ve 28°38.3′ doğu boylamında Romanya Dobruca bölgesinde, Karadeniz kıyısında 124.89 kilometrekarelik bir alan üzerine kuruludur. Ülkenin güneydoğu bölgesinde, 244 kilometre uzunluğundaki Karadeniz sahillerinin üzerinde bulunuyor. Deniz seviyesinden ortalama 25 m yükseklikte bulunmaktadır. Romanya’nın AB Güneydoğu kalkınma bölgesi en büyük şehridir.

İklim
Köstence Akdeniz iklimi etkisi altında ılımlı bir karasal iklime sahiptir ve yıl boyunca dört ayrı mevsim yaşanır. Mayıs ayı sonunda başlayıp Eylül ortasına kadar süren yaz mevsimi sıcak, kuru ve güneşli geçer. Temmuz ve Ağustos sıcaklık ortalaması 23 °C dir. Köstence, Karadeniz’in ılıman etkisinden dolayı iç bölgelerde sıkça görülen sıcak günleri nadiren yaşar. Sonbahar Eylül ayı ortasında veya sonunda başlar. Geceler denizin ısıyı tutmasından hala tropikal özellik gösterip sıcaklık 20 °C nin üzerine çıkabilir. Karadeniz’in ısıyı biriktirmesinden Eylül, Haziran ayından daha ılıktır. İlk don olayı Kasım ayının ortasındadır. Çok az kar olur fakat hava çok rüzgarlıdır. Aralık’ta hava sıcaklığı 12 °C ye ulaşır. Ocak ayı ortalama sıcaklığı 1 °C dir. İlkbahar erken gelir fakat çok serindir. Nisan ve Mayıs ayları Karadeniz sahilleri Romanya’da en serin yerdir.

Nüfus Bilgileri
2002 nüfus sayımına göre, Köstence şehrinin nüfusu 310.471 kişi olup Romanya’nın beşinci en kalabalık şehirdir. Kilometrekareye düşen insan sayısı 2,5 kişidir. Köstence metropolünün kalıcı nüfusu 446.595 olup turizm sezonunda turist ve mevsimlik işçilerin gelişiyle nüfusu günlük ortalama asgari 120.000 kişi artış gösterir. 2002 yılı verilerine göre Köstence’de yaşayan etnik topluluklar; %92.2 Romen, %2.9 Türk, %2.8 Tatar, %0.95 Roman, %0.17 Yunan, %0.01 Bulgar, %0.01 Yahudi’dir.

Şehrin Genel Görünümü
Yörede maden suyu kaynakları vardır. Ayrıca deniz banyosu yazın çok turisti çeker. Özellikle Mamaia, kuzeyde sahil dinlenme yeridir. Tarihi anıtlar ve kalıntılar, büyük Casino, müzeler, açık hava restoranları, kabare eğlence yerleri, plaj ve tatil beldelerine yakınlığı ile şehir Karadeniz kıyısındaki turizm merkezidir. Ayrıca geleneksel köyler, üzüm bağları ve Avrupa’nın en iyi korunmuş deltası Tuna Deltası bölgesel özellikleridir. Ovid Meydanı, Roma Mozaikleri (Roma hamamı, su kemerleri), Ceneviz Feneri, Büyük Mahmudiye Camii, Arkeoloji Parkı görülebilecek yerler arasındadır.

Ekonomi
1895’deki Bükreş demiryolunun açılması, Köstence’ye hububat ve petrolde hatırı sayılır bir büyüklükte transit ticareti getiriyordu. Kömür ve kok kömürü geniş bir şekilde ithal listesi başındaydı. Bunları makineler, demir malzemeler, pamuk ve yün iplikleri takip ediyordu. Köstence’yi Bükreş’e bağlayan A2 transit yolu hemen hemen tamamlanmakta olup, halen Bükreş’ten Cernavoda’ya çalışmaktadır, 2008 yılında Köstence’ye açılmıştır. Geniş kanal (Tuna-Karadeniz kanalı) Tuna nehrini Karadeniz’de Köstence’ye bağlar. Ana yerel endüstri tannen asidi ve petrol tamburası üretimidir. Köstence Romanya’nın ana sanayi, ticaret ve turistik merkezlerinden biridir. 2008 ilk yarısında, 3144 yeni şirket kurulmuştur. Köstence limanı Karadeniz’in en büyük ve Avrupa’nın dördüncü büyük limanı olup büyük bir tersaneye sahiptir. Turizm son yıllarda giderek daha önemli bir ekonomik faaliyet olmuştur.  Her yıl şehrin anıtları ziyaret eden turist çekmektedir.  Ayrıca Köstence ticaret ve eğitim merkezi olduğu için her ikisi de yerel ekonomiye önemli ölçüde katkıda bulunmaktadır.

Kardeş şehirler
İstanbul , Türkiye
İzmir , Türkiye
Turku , Finlandiya
Selanik , Batı Trakya
Heraklion , Yunanistan
Sulmona , İtalya
Novorossiysk , Rusya
Dobrich , Bulgaristan
Şangay , Çin
Yokohama , Japonya
Perugia , İtalya
Trapani , İtalya
İskenderiye , Mısır
Sidon , Lübnan
Lazkiye, Suriye
Aktav , Kazakistan
Rotterdam , Hollanda
Santos , Brezilya
Mobil , ABD
Makassar , Endonezya
Havana , Küba
Odessa , Ukrayna
Brest , Fransa
Boulogne-sur-Mer , Fransa