Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük kentidir. Nalçik kenti Kabardey-Balkar’ın orta kesimlerinde bulunmaktadır. Nalçik adı Kabardey ve Balkar Türkçesinde de kullanılmakta olan nal sözcüğünden gelmektedir.

Tarihçe
Tarihi adı Psiguven olan Nalçik kentinin bulunduğu yerde kayıtlara göre 1743 yılından beri Kabardeyler ve Balkarlar yaşıyorlardı. 1774 yılına kadar Osmanlı egemenliğinde kalan bölge, Küçük Kaynarca Antlaşması’nın bir sonucu olarak Ruslara verildi. 1818 yılında ise Ruslar kent topraklarına bir askeri üs inşa etti. Ekim Devrimine kadar fazla bir önem arz etmeyen kent, 1921’de kent statüsü aldı ve 1922 yılında yeni kurulan Kabardey-Balkar Özerk Bölgesi’nin merkezi oldu. Bu tarihe kadar resmi adı olan Petrovport ise Nalçik ismi ile değiştirildi.1943 yılında Nazi Almanyasının işgaline uğrayan kent yıkıma uğradı. 1956 yılında ise Kabardey-Balkar Özerk SSC’nin başkenti oldu ve aynı sene zorunlu olarak göç ettirilen Balkarlara ülke ve kente geri dönüş izni verildi.  1991 yılında ise Sovyetlerin dağılmasıyla kurulan Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nin başkenti oldu.

Coğrafi Özellikleri
Nalçik kenti 43°29′0″ Kuzey ,43°37′0″ Doğu ‘ da 131 kilometrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur. Kurulduğu alan Kafkas Dağları eteğinde Nalçik Irmağı’nın kıyılarıdır Şehrin ağaç ve yeşil alanları toplamı ise 991 hektardır.  Deniz seviyesinden ortalama 550 m yükseklikte bulunan Nalçik, 3. Saat diliminde yer almaktadır.

İklim
Nalçik karasal iklimin etkisi altındadır.  Kışlar soğuk ve karlı geçer. İlkbahar sıcaklık ortalamaları da yüksek değildir. Yazlar ise sıcak geçer. En soğuk ay −4 °C ile Ocak, en sıcak ay ise 23 °C ile Temmuzdur.

Nüfus Bilgileri
2009 yılı verilerine göre şehrin nüfusu yaklaşık 300.000 kişidir. Kilometrekareye düşen insan sayısı ise 2290’dır. Kent nüfusunun yaklaşık % 44’ü Adige, %36’sı ise Balkardır. Bunların haricinde kentte Ruslar ile Lezgi, Çeçen gibi diğer Kafkasya halklarından insanlar yaşamaktadır.

Şehrin Genel Görünümü
Şehirde kaplıca ve sağlık turizmine yönelik birçok bina bulunmaktadır. Ayrıca bu binaları desteklemek üzere fazla sayıda otel, lokanta ve diğer turistik tesis kentte yer almıştır. Bölgesi için kültürel bir önem arz etmekte olan kent, müzikal, dram ve çocuk tiyatroları için de binalara sahiptir.

Ekonomi
Kent çeşitli sanayi kollarına sahiptir. En önemlileri metalürji, aydınlanma, makine ve inşaat malzemeleri üretimi sanayidir. Ayrıca kentin kaplıca ve yayla gibi coğrafi avantajlara bulunması turizmi de kent ekonomisinde belirli bir paya sahip kılmıştır. Başkent olması sebebiyle idari işler de ekonomiye katkı sağlamaktadır.

Kardeş şehirler
Kayseri, Türkiye
Amman, Ürdün
Reno, ABD
Vladikavkaz, Rusya