Yunanistan’ın ikinci büyük kenti ve Makedonya bölgesinin yönetim merkezidir. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu şehirdir. Osmanlılar tarafından inşa edilmiş ve bir süre hapishane olarak kullanılmış olan, Selanik’in simgesi Beyaz Kule günümüzde müze olarak kullanılıyor.

Tarihçe
Kent M.Ö. 315 yılında Makedonya kralı Cassander tarafından bugünkü Thermi’de kurulmuştur. Makedonya Krallığı’nın Yıkılmasından sonra, şehir M.Ö. 168 yılında Roma Cumhuriyeti’nin egemenliği altına girmiş ve Avrupa ve Asya arası ticarette önemli bir merkez haline gelmiştir. Şehrin ekonomik önemi 12. yüzyıla kadar devam etmiştir. Şehir 1204 yılında 4. haçlı seferi sırasında işgal edilince Bizans’ın elinden çıkmıştır. Selanik ve çevresi kurulan Latin İmparatorluğu’nun en büyük tımar bölgesi durumuna gelmiştir. Şehir 1246 yılında Bizans tarafından tekrar geri alınmıştır. Selanik 1430 tarihinde padişah II. Murat’ın yönettiği bir Osmanlı ordusu tarafından fethedildi. 15. yüzyıl boyunca kente Anadolu’dan getirilen çok sayıda Türk yerleşti. Selanik 500 yıla yakın bir süre boyunca bir Osmanlı şehri olarak kaldı. Osmanlı Devleti’nin İstanbul’dan sonra 2. büyük kenti olan Selanik, 1912′de Balkan Savaşları sonunda Osmanlı Ordusunun direniş göstermeksizin teslim olması neticesinde şehir Yunanistan yönetimine geçti. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında Selanik’te doğdu. Selanik’ten tanınmış diğer kişiler; şair-yazar Nazım Hikmet, Kurtuluş Savaşı komutanlarından Refet Bele, Kurtuluş Savaşında Yunanlı işgalcilere ilk kurşunu atan Hasan Tahsin’dir. Atatürk 10. Yıl Nutku’nda “Keşke Selanik’i de misak-ı milli sınırları içerisine alabilseydik” diyerek kentin Türkler için önemini vurgulamıştır.

Coğrafi Özellikleri
Selanik şehri,  40°38′ kuzey enlemi ve 22°58′ doğu boylamında Orta Makedonya’da, 17.832 kilometrekarelik bir alan üzerine kuruludur. Deniz seviyesinden ortalama 0-20 m yükseklikte bulunan Selanik 3. Saat diliminde yer almaktadır.

İklim
Selanik, Akdeniz İklimine sahiptir. Şehrin kuzeyi Balkan iklimi etkisi altında kaldığı için kışlar daha soğuk geçer. En sıcak ay ortalama 31°C ile Temmuzdur, en soğuk ay ortalama 1°C ile Ocaktır.

Nüfus Bilgileri
2001 yılı verilerine göre Selanik’in nüfusu 363.987 kişidir. Kilometrekareye düşen insan sayısı 20,4 kişidir. 1800′lü yılların sonları ve 1900′lü yılların başlarında Selanik şehrin etnik yapısı; en yüksek orana sahip olanlar Türkler olmak üzere, Yunanlar, Yahudiler, ve Bulgarlar oluşmaktaydı. 1924 nüfus mübadelesi sonunda şehirde geride kalan bütün Türkler Türkiye’ye göç etmek zorunda bırakıldı ve Anadolu’dan gelen Rum göçmenler giden Türklerin yerini aldı. Kısa bir süre içinde şehrin nüfus yapısı tamamen değişti. Yunanlılar Selanik’te azınlıktayken kısa bir süre içinde çoğunluk haline geldiler

Şehrin Genel Görünümü
Önemli turistik ziyaret yerleri Beyaz Kule ve Arkeoloji Müzesi’dir. Şehrin simgesi olan, Osmanlıların inşa ettiği ve bir süre hapishane olarak kullanılan Beyaz Kule; Balkan Savaşlarında şehrin Yunanlıların eline geçmesiyle sembolik bir vaftiz işleminden geçerek beyaza boyandı. O günden beri Beyaz Kule adıyla anılan bu yapının beyaz boyaları zamanla aşınıma uğradı ve eski rengini tekrar kazandı, günümüzde müze olarak kullanılıyor. Osmanlı dönemine ait bir çok cami bulunsa da günümüzde bu camilerin tamamına yakını kilise veya müze olarak kullanılmakta. Selanik’in en büyük caddesi olan Via Eknedsiya Caddesi boyunca birkaç noktada 3 yy Roma dönemine ait Zafer anıtları ve Osmanlı’dan kalma bir hamam bulunmaktadır. Aristoteles Meydanı; alışveriş yerlerinin, bankaların, otellerin, kafelerin etrafında bulunabileceği, Selanik’in en önemli meydanı. Selanik Türkiye Başkonsolosluğu ile Atatürk’ün doğduğu ev aynı avlu içinde bulunuyor. Selanik, 1997′de Avrupa kültür başkenti seçilmiştir.

Ekonomi
Selanik, büyük bir liman kenti, sanayi ve ticaret merkezidir.  Kentin sanayi alanları petrol, çelik, petrokimya, tekstil, makine, un, çimento, ilaç ve içkidir. Serbest liman olarak Balkanların giriş kapısı konumunda bulunan kent ayrıca güneydoğu Avrupa’nın tamamı için önemli bir ticari ulaşım ve taşıma merkezidir. Şehir iş gücünün önemli bir yüzdesi küçük ve orta ölçekli işletmelerin yanı sıra hizmet ve kamu sektörlerinde istihdam edilmektedir. Son yıllarda, hizmet amaçlı ekonomiye yönelen endüstrileşme süreci başlamıştır.

Kardeş şehirler
Akhisar – Türkiye
Filibe – Bulgaristan
Köstence – Romanya
Melbourne – Avustralya
Leipzig, Saksonya – Almanya
Bologna – İtalya
Bratislava – Slovakya
Köln,  Almanya
Hartford, ABD
Nice – Fransa
İskenderiye – Mısır
Saint Petersburg – Rusya
Sirakuza – İtalya
Venedik – İtalya