Saka Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehridir. Ayrıca Lena Irmağı kıyısında yer alan bir liman kentidir. Yakutsk şehri Orta Sibirya’da yer almaktadır. Kent, Kuzeydoğu Rusya’da yer alan şehirlerin en önemlisidir.

Tarihçe
Yakutsk 1632 yılında Ruslar tarafından bir kale olarak kurulmuştur. 1639 yılında ise Voyevodstvo’nın(Yakut eyaleti) merkezi oldu. 1890’lı yıllarda kentteki altın madenlerinin keşfi ile kent hızlı bir büyüme evresi yaşadı. Stalin döneminde bu büyümeye ek olarak kente sanayi kolları kuruldu. 27 Eylül 1950 tarihinde kurulan Yakut Saka SSC’nin başkenti oldu. 1956 yılında ise kente bir üniversite kuruldu. 1991 yılında Sovyetlerin dağılmasıyla birlikte kurulan Saka Cumhuriyeti’nin başkenti oldu.

Coğrafi Özellikleri
Yakutsk kenti 62°02′0″ Kuzey ,129°44′0″ Doğu ‘ da 121.93 kilometrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur. Kurulduğu alan Sibirya’nın orta kesimlerinde, Lena Irmağı’nın kıyısındaki buzla kaplı topraklardır.  Deniz seviyesinden ortalama 89 m yükseklikte bulunan Yakutsk 9. Saat diliminde yer almaktadır.

İklim
Yakutsk, kutupaltı ikliminin etkisi altındadır. Kışlar çok soğuk ve uzun, yazlar ise sıcak geçer. Yılın yedi ayının sıcaklık ortalaması 0 °C’nin altındadır. Kış sıcaklıkları ortalaması -36 °C ile -30 °C arasında değişmektedir. Bu özelliğiyle Yakutsk şehir yerleşimi olan en soğuk yerdir. Ortalama yaz sıcaklığı ise yaklaşık 20 °C’dir. En soğuk ay ortalama -43 °C ile Ocak, en sıcak ay ise 19°C ile Temmuzdur. Kentin önemli bir klimatik özelliği de -64 °C’yi dahi görmüş olmasıdır.

Nüfus Bilgileri
2009 yılı verilerine göre şehrin nüfusu 264,000 kişidir. Kilometrekareye düşen insan sayısı ise 2165’tir. 2006 yılında 239,225 olan nüfus, 3 sene içerisinde yaklaşık %11 oranında artmış ve 2009 yılı sayımına ulaşmıştır.
Yakutsk kenti nüfusunun yaklaşık yarısı Ruslardan meydana gelmektedir. Yaklaşık %35’lik bir orana da Saka Türkleri sahiptir. Bunun haricinde kentte Ukraynalı, Azeri, Tatar ve Başkurtlar da bulunmaktadır.

Şehrin Genel Görünümü
Kentteki yapıların çoğunluğu ahşaptır. Bu ahşap yapıların en önemlisi Rusların 1632 yılında inşa ettikleri kaledir. Kentin ilk yerleşim gören kısmı “Eski şehir”, bu ahşap yapıların kolayca bulunabildiği bir yerdir. Ayrıca bu bölgede pazaryeri “Kruzhalo” ve “Şehir Kulesi” de görülebilir. Günümüzde de genişlemeye devam eden Yakutsk bir limana ve uluslararası bir havaalanına da sahiptir.

Ekonomi
Kent, gelişmiş bir sanayiye sahip değildir. Endüstriyel etkinliklerin yaklaşık yarısı yakıt ve enerji sektöründen oluşmaktadır. Diğer önemli ekonomik faaliyetler ise gıda endüstrisi, elmas madenciliği, inşaat ve metal sanayidir. Ayrıca kentte bulunan liman ve demiryolu istasyonu iktisadi açıdan önemlidir. Bunlara ek olarak Saka Cumhuriyeti’nin başkenti olması sebebiyle idari ve adli işler de kent ekonomisine katkıda bulunmaktadır.

Kardeş şehirler
Murayama, Japonya
Changwon, Güney Kore
Yellowknife, Kanada
Fairbanks, Amerika Birleşik Devletleri
Harbin, Çin