Türk Dünyasının Bayramı Nevruz Kutlandı

Platformumuzun da paydaşları içerisinde yer aldığı bir program ile Türk dünyasının ortak kültürel değerleri içerisinde yüzyıllardır kutlanmakta olan Nevruz Bayramı Antalya’nın Manavgat ilçesinde kutlandı. Türk Dünyası Birlik Platformu, Türk Ocakları Antalya Şubesi, Manavgat Kırım Türkleri Derneği, Manavgat Gökbörü Atlı Spor Kulübü, Kazakistan ve Avrasya Devletleri Dostluk ve Dayanışma Derneği, Akdeniz Otizm Spor Kulübü Derneği, Antalya Yardımlaşma Platformu ve Türk Kamu-Sen Manavgat Şubesi ortaklığı ile gerçekleşen etkinliğe başta Manavgat halkı olmak üzere Antalya ili ve çevre illerde yaşayan Türk dünyası sevdalıları yoğun bir ilgi gösterdi.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşımızın okunmasıyla başlayan programda Nevruz ateşi; orada bulunan Türk boylarını temsilen 9 kişi tarafından yakılarak üzerinden atlandı. Ateşin yakılmasıyla birlikte Nevruz gelenekleri içerisinde yer alan örste demir dövüldü. Akabinde ateşin etrafında sembolik olarak Şaman Ayini (Duâsı) yapıldı. Ayrıca Türk dünyasının kültürel değerlerinin sergilendi etkinlikte; Türk dünyası mutfağından yemek ikramları yapıldı, müzik enstrümanları sergilendi ve müzik dinletisi gerçekleştirildi.

Düzenlenen Nevruz Bayramı, Türk dünyasının geleneksel oyunlarından Mas Güreşi, Kız Kumay ve Gökbörü gösterileri ile son buldu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp