Türk Gençlik Çalıştayı’nın Ardından

Ülkü Ocakları Genel Merkezi’nin kutlu çağrısına uyarak 8 Şubat günü İstanbul Ülkü Ocakları’nı temsilen İl Başkanımız Gökmen Kantar’ın görevlendirdiği, Teşkilat Başkanımız Yavuz Telli başkanlığındaki on iki Gönüldaşımızdan oluşan heyet ile Türk Gençlik Çalıştayı’na katıldık.

Bilenler bilir, Ankara’ya doğru gerçekleşen her yolculuk insanın içinde heyecan uyandırır, hele ki Türkiye’nin her yerinden gelen gönüldaşlarla ve nice eskimeyen dostlarla kucaklaşacak olmanın heyecanı bir başkadır. Heyecanımın bir başka sebebi de Türk Gençlik Çalıştayı’nı önemsemem ve yapılmasının ne kadar önemli olduğunu bilmemdi. Hatta birkaç gündür sunacağım konu üzerine araştırmalar yapıp bazı büyüklerimle ve dostlarımla istişarede bulunmuştum.

Benim çalıştay konum, “Türk Gençliğinin Tarihi Süreçteki Misyonu ve Vizyonu” idi. Çalıştayın sabahki oturumunda Türk dünyasıyla ilgili sorun tespitinde bulunduk.

TÜRK DÜNYASI SORUNLARI

-Heyecan Kaybı,

-Dil sorunu,

-Yol haritası eksikliği,

-İletişimsizlik,

-Farklı sosyal süreçler,

-Bilgi aktarımı eksikliği,

Çalıştayın öğleden sonraki oturumlarında katılımcılar birçok proje ve çözüm önerisi sundular. Çalıştay sırasında projelerin önemi ve gerekliliği konusunda oylama yapıldı. Sunduğum proje ve çözüm önerileri en çok puan alan projeler arasında üst sıralardaydı.

TÜRK DÜNYASI BAĞLAMINDA PROJELERİM

1-Hoca Ahmet Yesevi Okulları: İsmail Gaspıralı’nın temsilcilerinden biri olduğu CEDİTÇİLİK (Eğitimde Yenileşme) hareketinden feyz alınarak düşündüğüm proje. Türk dünyasının her yerinde ilköğretim, lise ve üniversite olarak kurulacak olan, ortak müfredatın işleneceği ve müfredata ek olarak Türk kültürü, Türk sanatı, Türk folkloru, Türk müziği kısacası içinde Türk’e özgü her şeyin öğretileceği bir eğitim kurumu. Yapıldığında devlete bağışlanan değil, bizim olan bir kurum. Bu proje; Türk dünyası gençlerinin birbirini tanımasını ve daha da yakınlaşmasını sağlayacaktır.

Atanamamış birçok mağdur öğretmen gönüldaşımızın öğretmenlik yapacağı, birçok gönüldaşımızın istihdam edileceği, en değerli akademisyenlerimizin görev alacağı bir kurum olacaktır.

2-Türk Dünyasında Teşkilatlanmamızın Gereği: Bu gün maalesef Türk dünyasında organizasyon eksikliğimiz mevcut. Şekli ve yapısı nasıl olursa olsun bir an önce Türk dünyasıyla ilgili çalışmalarda bulunmamız, teşkilatlanmamız gerekiyor.  Ayrıca Türk dünyasında faaliyetlerini sürdüren birçok kardeş dernek ve sivil toplum kuruluşu ile yakınlaşmamız ve onlara destek olup beraber çalışmamız gerekmektedir.

3- Akademik İletişim Ağı: Türk dünyası genelinde üniversitelerde yüksek lisans, doktora yapan veya bu gibi çalışmalarda bulunmak isteyen öğrenciler arasında iletişiminin, bilgi aktarımının ve birbirine yarar sağlamanın etkin hale getirileceği bir akademik ağın kurulması son derece gereklidir.

4-Turan Kurultayı: Yitirilen Türk dünyası heyecanının, yeniden kazanılması amacıyla, içinde Türk dünyası spor müsabakalarının olacağı, büyük gösterilerin ve yarışmaların düzenleneceği, içinin Türke özgü motiflerle doldurulacağı, Türk dünyasının her yerinden büyük çapta katılımın olacağı bir “Turan Kurultayı”nın yapılmasının büyük faydaları olacaktır.

Ayrıca bundan sonraki çalıştaylara hem Balkanlardan hem de Orta Asya’dan gelecek olan kardeşlerimizin katılmasının önemli olacağını dile getirdim. Bu projeler gibi sunulan onlarca proje ve çözüm önerisi değerlendirilecektir, değerlendirilmelidir. Bizler elimizden geleni yaptık, fikirlerimizi söyledik takdir büyüklerimizindir.  Gerekli adımlar atıldıkça eminim gençlik de elini taşın altına koyacaktır.

Bu çalıştayın önemi şudur ki; Ülke sorunlarına çözüm konusunda Ülkücü gençliğe fikri sorulmuş ve çözüm için projeler istenmiştir. Kısacası gençliğin önemsendiğinin bir göstergesidir.

Çalıştayda emeği geçen başta Ülkü Ocakları Genel Başkanımız Olcay KILAVUZ ve genel merkez yöneticilerimizden Allah razı olsun. Bu çalıştayın ülkücü harekete yeni bir heyecan getireceğine inanıyorum.

Son olarak;

İnşallah gerekli çalışmalar yapılır ve gençliğin önemli kılınması bundan sonra da artarak devam eder.

Çünkü Bu Günün Gençleri Yarının Liderleridir.

Saygılarımla…

Dr. Halit Gökalp KÜÇÜK
Türk Dünyası Birlik Platformu Genel Koordinatörü 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp