Yalova Üniversitesinde Kırım Konferansı

Yalova Üniversitesi’nde, Türk Dünyası Birlik Platformu’nun öncülüğünde ve Yalova Üniversitesi Öğrenci Konseyi, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Yalova Şubesi ve Emel Kırım Vakfı’nın destekleri ile Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay’ın konuşmacı olduğu “Rusya’nın Saldırgan Politikaları ve Kırım’ın İşgali” konulu bir konferans gerçekleştirildi.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Genel Sekreter Yardımcımız Selim Uysal, Türk Dünyası Birlik Platformu’nun üniversitelerde Türk milleti, Türkçe, Türk tarihi ve Türk Dünyası konusunda hassas olan öğrenciler ve öğrenci topluluklarının meydana getirdiği bir oluşum olduğunu, her üniversitede olduğu gibi Yalova Üniversitesi’nde de Yönetim Kurulu Üyeleri Asena Köpüklü aracılığıyla çeşitli faaliyetlere imza atacaklarını söyledi. Uysal ayrıca Türk Dünyası Birlik Platformu’nun 2016 yılı için planlamış olduğu Yesevi Yolunda Projesinin de ses getireceğini belirtti.

Selim Uysal’ın açılış konuşmasının ardından, “Kırımoğlu: Bir Halkın Mücadelesi” belgeselinin “Sürgün” başlıklı ilk bölümü izlenerek, 1944 sürgününde Kırım Tatar Türkleri’nin ne gibi çileler çektikleri ve hangi zulümlere uğradıkları hatırlandı.

Belgeselin ardından konuşmasına başlayan Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay, Rusya’nın tarih boyunca olduğu gibi bugün de saldırgan bir tutum sergilediğini ve bu saldırgan tutumun ilk hedefinin Türkiye ile diğer Türk devlet ve toplulukları olduğunu belirtti. Karatay, Rusya’ya ve Putin’e asla güvenilemeyeceğini söyleyerek, Türkiye’deki bazı aydın, akademisyen ve gazetecilerin Rusya yanlısı yazı ve konuşmalarını sert bir dille eleştirdi. Kırım’ın dünyanın gözü önünde Ruslar tarafından işgal edildiğini anlatan Zafer Karatay, bugün Kırım’da insanların evinden çıkıp kaybolduklarını, Kırım Tatar Türkleri’ne milli, din, kültürel, siyasi ve ekonomik baskılar yapıldığını belirtti. Kırım Tatarları’nın lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu başta olmak üzere bir çok Kırım Türk’ü siyasetçini Kırım’a sokulmadığını sözlerine ekleyen Karatay, Ruslar’ın saldırgan politikalarının bölgedeki diğer ülkeleri de tehdit ettiğini söyledi.

Konferansın ardından Zafer Karatay’a Türk Dünyası Birlik Platformu Yönetim Kurulu Üyesi Asena Köpüklü tarafından bir plaket ile platformun yayın organı Gökkubbe Dergisi takdim edildi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp